Fortsæt til indhold
Europa

Overblik: Snowden afslører overvågning af statsledere og simkort

Edward Snowden lækkede i juni 2013 dokumenter om USA's overvågning af både hjem- og udland.

/ritzau/

Et amerikansk fly fik i 2013 lov til at lande i Kastrup Lufthavn. Angiveligt skulle det transportere den nu 32-årige Edward Snowden tilbage til USA.

På det tidspunkt var han strandet i Moskvas Lufthavn. Han har i dag asyl i Rusland, og har været på flugt siden han i 2013 lækkede dokumenter om USA's overvågning.

Her et udpluk af afsløringerne:

* 7. juni 2013: The Washington Post og The Guardian skriver, at amerikanske efterretningsfolk og agenter har "direkte" adgang til centrale computerservere hos ni førende internetselskaber i USA.

* 30. juni: Det tyske nyhedsmagasin Der Spiegel bringer historien om, at NSA overvåger centrale EU-kontorer og aflytter diplomater.

* 1. september: TV-stationen O Globo rapporterer, at Brasiliens præsident, Dilma Rousseff, og hendes rådgivere aflyttes af NSA, ligesom millioner af brasilianere får tappet e-mailoplysninger. Rousseff vælger senere at aflyse et officielt besøg i USA.

* 15. oktober: The Washington Post skriver, at NSA indsamler hundredvis af millioner af e-mail-adresser og kontakter fra instant messenger-chatprogrammer fra almindelige borgere over hele verden.

* 20. oktober: Der Spiegel skriver, at den amerikanske efterretningstjeneste spionerede mod Felipe Calderon, der var Mexicos præsident fra 2006 til 2012.

* 21. oktober: Le Monde skriver, at franske forretningsfolk og politikere er blandt millioner af franskmænd, som får deres telefonopkald registreret hos NSA.

* 23. oktober: Den tyske forbundskansler Angela Merkels mobiltelefon er blevet aflyttet af USA, rapporterer Der Spiegel, og den tyske efterretningstjeneste fæster lid til oplysningerne.

* 4. maj 2014: Snowden bruger Se og Hør-skandalen til i Berlingske at opfordre danskerne til at tage et opgør mod overvågning.

* 19. juni: Information skriver om et partnerskab mellem NSA og Forsvarets Efterretningstjeneste om tapning af fiberkabler i Danmark.

* 31. oktober: Den britiske efterretningstjeneste GCHQ spionerer mod internationale klimaforhandlinger og optrappede i forbindelse med COP15-topmødet i december 2009 sin indsats og sendte en medarbejder til København, skriver Information.

* 19. januar 2015: E-mails fra BBC, Reuters, The Guardian, The New York Times, The Sun, NBC, The Washington Post og den franske avis Le Monde er blevet opsnappet af den britiske efterretningstjenesten GCHQ, som led i en øvelse, skriver The Guardian.

* 20. februar: Netmediet The Intercept skriver, at efterretningstjenester fra USA og Storbritannien har brudt ind i systemerne hos verdens største simkort-producent og skaffet sig adgang til krypteringsnøgler, der gør det muligt at overvåge brugere.

* 16. august: Den amerikanske efterretningstjeneste NSA har i flere år fået hjælp fra USA's store telefonselskab AT&T til sit overvågningsarbejde, skriver New York Times.

Kilde: Reuters, Der Spiegel, The Guardian, Information og Washington Post.