Rusland indstiller også alle flyvninger til Egypten
Ruslands præsident, Vladimir Putin, godkender, at alle russiske flyvninger til Egypten indstilles.
Umiddelbart efter at chefen for den russiske efterretningstjeneste FSB, Aleksandr Bortnikov, anbefalede, at man indstiller flyvninger til Egypten, så længe årsagen til lørdagens flystyrt, er uafklaret, godkendte præsidenten, Vladimir Putin det.
Det oplyser talsmanden for præsidenten, Dmitrij Peskov, ifølge flere medier.
Dermed følger Rusland en lang række andre lande, som har indstillet turistflyvninger til den egyptiske Sinai-halvø, hvor et russisk passagerfly styrtede ned lørdag.
224 personer blev dræbt.
Fredag eftermiddag fortalte Aleksandr Bortnikov under et møde med den russiske antiterrorkomité, at russiske efterforskere har taget prøver fra alle vragdele, bagage samt jorden.
»Jeg understreger endnu en gang, at de nødvendige prøver er blevet taget fra alle elementer, som kan indeholde spor af eksplosiver,« sagde han ifølge rt.com og tilføjede:
»Hvis der var nogen sprængstoffer på flyet, vil vi kunne finde ud af det.«
Ifølge britiske efterretninger er der meget, som tyder på, at nogen placerede en bombe i flyets lastrum.
Islamisk Stat har tidligere taget ansvar for styrtet, men både egyptiske og russiske myndigheder har hidtil fastholdt, at man ikke bør drage nogen forhastede konklusioner.
Ligesom briterne, der har igangsat en storstilet øvelse med at fragte landsmænd hjem fra Egypten, skal russerne nu sætte en lignende operation i gang.