Tysk minister vil tage bistandshjælp fra lande, der siger nej til afviste asylansøgere
EU's tempo er "uacceptabelt" langsomt, siger den tyske indenrigsminister Thomas de Maizière om flygtningekrisen.
Når det gælder villigheden til at tage imod de mange asylansøgere, som i denne tid søger mod EU, er Tyskland klassens duks.
Således siger den seneste prognose, at landet, som har 83 mio. indbyggere, kan forvente at modtage 800.000 asylansøgere, når året er omme.
Dermed huser Tyskland 40 pct. af asylansøgerne i EU.
Men bægeret er ved at flyde over, lyder det nu fra den tyske udenrigsminister, som understreger, at landet nok kan tage imod de mange asylansøgere, men at andre EU-lande nu også må træde til.
"Det er uacceptabelt, hvis de europæiske institutioner fortsætter det tempo, som de hidtil har lagt for dagen," sagde den tyske indenrigsminister Thomas de Maizière torsdag aften på et pressemøde, som også den franske indenrigsminister Bernard Cazeneuve deltog i.
Begge ministre understregede, at der fortsat mangler fælles EU-retningslinjer, når det gælder håndteringen af flygtningestrømmen. Det handler ikke mindst om at udpege, hvilke oprindelselande, der vurderes som sikre, således at man hurtigere kan afgøre, hvem der kan sendes tilbage.
Derudover bør de såkaldte hotspots, som EU har besluttet at oprette i Italien og Grækenland, ifølge ministrene oprettes, inden året er omme. Dermed kan de to lande få hjælp til at registrere og tage fingeraftryk fra de flygtninge og migranter, som dertil med både over Middelhavet.
Både Frankrig og Tyskland er villige til at hjælpe med den proces, lød det.
EU har annonceret, at man i fremtiden kan bruge truslen om at fjerne bistandshjælp til at lægge pres på de sikre oprindelseslande, som ikke vil tage imod afviste asylansøgere.
Men Thomas de Maizière understreger nu, at der skal mere tryk på den proces. Således skal sikre lande uden for EU, som eksempelvis Tunesien, Marokko eller Senegal, have klar besked om, at hvis ikke de tager imod egne borgere, kan de godt glemme at få økonomisk hjælp, lyder det.
Mere konkret blev ministeren dog ikke.
Tidligere på sommeren enedes EU's medlemslande - med undtagelse af Danmark, Storbritannien - efter hårde forhandlinger om en frivillig fordeling af 40.000 flygtninge fra Grækenland og Italien.
Hvem der skal tage imod dem er dog endnu ikke afklaret.
Thomas de Maizière har understregede torsdag, at de kontrolfrie grænser ikke kan bestå på længere sigt, hvis ikke der kommer en "virkelig europæisk asylpolitik".
Torsdag underskrev Storbritannien og Frankrig en aftale om at oprette "kommando- og kontrolcentre", som skal indfange menneskesmuglere i den franske havneby Calais, hvorfra hundredvis af flygtninge og migranter hver dag forsøger at komme til Storbritannien.
Aftalen medfører, at britiske politifolk skal hjælpe til i Calais.
i Ungarn er man gået i gang med at bygge en fire meter høj mur ved grænsen til Serbien for at dæmme op for flygtningestrømmen, og Makedonien har erklæret undtagelsestilstand og indsat soldater på grænsen til Grækenland.