Tysk politiforbund afviser at ville have mere grænsekontrol

Formanden for det tyske politiforbund, Rainer Wendt, siger, at han er blevet misforstået i flere medier. Han ønsker ikke at få genindført grænsekontrollen ved de tyske grænser, siger han til Jyllands-Posten.

Artiklens øverste billede
Deutsche Polizeigewerkschaft, Rainer Wendt, tilføjer, at politiet i Tyskland på grund af den store tilstrømning af asylsøgere har brug for i kortere perioder at kunne foretage en omfattende midlertidig grænsekontrol for at søge at fange menneskesmuglere og mistænkelige personer.

I debatten om grænsekontrol har flere danske og udenlandske medier refereret formanden for det tyske politiforbund. Deutsche Polizeigewerkschaft, Rainer Wendt, for at kræve grænsekontrollen genindført.

Nyhedsbureauet AFP har således citeret Rainer Wendt for at sige, at det bedste ville ”være at gå tilbage til grænsekontrollen”. Udtalelsen er blevet gengivet i flere udenlandske og danske medier sammen med Wendts ønske om 1.000 flere ansatte til at arbejde med grænsekontrollen.

Men over for Jyllands-Posten afviser Rainer Wendt, at han ønsker at få tidligere tiders grænsekontrol tilbage.

”Det må bero på en misforståelse. Jeg ønsker ikke at få grænsekontrollen tilbage. Det ønsker ingen, som nyder glæde af visum- og rejsefriheden i Europa. Det, jeg ønsker, er, at politifolkene kan få tid til at lave deres almindelige arbejde med at patruljer ved grænserne, så de eksempelvis kan standse menneskesmuglernes aktiviteter,” siger Rainer Wendt til Jyllands-Posten.

Hans tilføjer, at hans ønske om 1.000 flere ansatte ikke drejer sig om at øge politistyrken i grænselandet med det antal personer.

”De 1.000 nye ansatte kan lige så godt være pensionerede skolelærere. Det er folk, der skal sættes til at arbejde med at registrere flygtninge, tage deres fingeraftryk og fungere som chauffører, når flygtningene skal transporteres fra et sted til et andet. I dag er det veluddannede politifolk, der udfører den slags arbejde. Det ville være meget bedre, hvis politifolkene blev frigjort fra dette arbejde, så de kunne bruge deres tid på at lave egentlige politiopgaver i stedet,” siger Rainer Wendt, der tillige efterlyser mere moderne teknologi i form af blandt andet hurtigere og kraftigere computere til brug for arbejdet med at registrere flygtningene, der kommer til Tyskland.

Når Rainer Wendt ønsker at få frigjort politifolk til at udføre politiopgaver i stedet for at lave administrative opgaver, skyldes det blandt andet det voldsomme pres på grænserne i den sydlige del af Tyskland.

Han fremhæver samarbejdet mellem dansk og tysk politi ved den dansk-tyske grænse som forbilledligt, fordi myndighederne på begge sider af grænsen følger de spilleregler, der ligger i Schengen-samarbejdet og Dublin-aftalen om, at en asylsøger skal registreres i det første EU-land, asylsøgerne ankommer til.

”Ved den dansk-tyske grænse bliver der kontrolleret, og det tyske Bundespolizei arbejder på motorvejene og i togene. Danske og tyske myndigheder kender hinanden, og her er slet ikke noget problem. Ved grænserne i nord fungerer det godt. Men der er et problem i Sydtyskland, hvor tilstrømningen er meget stor. Derfor mangler vi personale ved politiet til at bearbejde alle sagerne,” siger Rainer Wendt.

Wendt tilføjer, at politiet i Tyskland på grund af den store tilstrømning af asylsøgere har brug for i kortere perioder at kunne foretage en omfattende midlertidig grænsekontrol for at søge at fange menneskesmuglere og mistænkelige personer. Men han understreger, at tysk politi ikke ønsker nogen fast og permanent grænsekontrol som den, der blev anvendt før Schengen-reglerne om fri bevægelighed hen over de indre grænser i EU blev gennemført.

”Vi skal ikke standse flygtninge generelt og søge at holde dem ude. Vi har brug for flere muligheder for at hjælpe disse mennesker. Staten må bruge nogle flere penge – ikke kun flere politifolk, men også flere lærere og socialarbejdere, som kan tage sig af børnene. Jeg er selv far til fem børn. Når jeg ser på levevilkårene for børn på asylcentre – midt i Tyskland – så skammer jeg i bund og grund over det, jeg ser,” siger formanden for det tyske politiforbund.

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.