FN: 800 personer døde ved bådulykke i Middelhavet

Mange af de migranter, der druknede ved skibsforliset, var fra Syrien, Eritrea og Somalia, oplyser overlevende

Artiklens øverste billede

800 personer mistede livet, da en flygtningebåd med migranter i weekenden kæntrede i Middelhavet.

Det oplyser FN's flygtningeagentur, UNHCR, natten til tirsdag.

- Vi kan oplyse, at 800 er døde, siger Carlotta Sami, talskvinde for UNHCR, ifølge nyhedsbureauet AFP.

FN fremsætter tallet efter at have interviewet de fleste af de 27 overlevende, der er kommet til Sicilien efter forliset.

- Der var lidt over 800 personer om bord, heriblandt børn i alderen 10-12 år. Der var syrere, omkring 150 eritreanerne, somaliere ... De var sejlet fra Tripoli (i Libyen, red.) ved ottetiden lørdag morgen, siger Carlotta Sami.

Blandt de 27 overlevende er personer fra Mali, Gambia, Senegal, Somalia, Eritrea og Bangladesh.

De har forklaret, at skibet kæntrede, da et portugisisk handelsskib nærmede sig båden, hvilken udløste panik og fik folk til at søge over på den ene side af dækket.

Ifølge den italienske kystvagt er der kun blevet bjærget 24 lig fra Middelhavet indtil videre. Overlevende har forklaret, at mange af migranterne var låst inde i bådens nedre dæk, og at der var op mod 950 personer fordelt på skibets dæk.

Italiensk politi anholdt mandag aften to af de overlevende personer fra flygtningebåden. De mistænkes for at have været henholdsvis kaptajn og styrmand på overfarten fra Libyen til Italien.

Det drejer sig om to mænd fra Tunesien og Syrien, oplyser det italienske nyhedsbureau Ansa.

Italienske politikere har efter tragedien intensiveret presset på Europas stats- og regeringschefer for at finde frem til en løsning på flygtningekrisen.

Mandag præsenterede EU-Kommissionen 10 forslag til, hvad man kan gøre for at sikre en bedre håndtering af migranter, der sejler ud på Middelhavet i synkefærdige både. Et af forslagene er at poste flere penge, mere udstyr og flere folk i EU's indsats i Middelhavet.

/ritzau/AFP

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.