• For abonnenter

Er Rishi Sunak for svag til at redde Boris Johnsons parti ud af sølet?

Analyse: En privilegeret og privatuddannet elite med Boris Johnson i spidsen får skylden for Storbritanniens mange forbandelser. Onsdag gik op mod en halv million briter på gaden i en af de største strejker i en generation.

Artiklens øverste billede
Boris Johnson besøgte forleden Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, i Kyiv. Storbritanniens tidligere premierminister stjæler stadig overskrifter i hjemlandet. Foto: Ukrainian Presidential Press Service/Reuters

Ingen lovede, at det ville blive let, da Rishi Sunak i oktober sidste år blev britisk premierminister som den tredje i løbet af få måneder efter Boris Johnson og Liz Truss. 

Den 42-årige søn af indiske indvandrere forpligtede sig til at rydde op efter det kaos, som de to forgængere efterlod sig, og lovede »integritet, professionalisme og ansvarlighed på alle niveauer«. 

Tre måneder efter er mange skuffede. Det konservative parti fortsætter med at være fast leverandør af de saftige skandaler, der kunne være hentet fra en korrupt bananrepublik.

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.