Margrethe Vestager: Ursula von der Leyen er meget grøn
Den danske kommissær, der bliver næstformand i EU-Kommissionen, ser frem til et godt samarbejde med formanden.
Klimakampen bliver det helt store emne på den europæiske dagsorden de kommende år. Og hertil kræves et godt og tæt samarbejde i EU.
Og det vil vi få, mener Danmarks medlem af EU-Kommissionen, Margrethe Vestager, der med valget af Ursula von der Leyen som kommissionsformand nu formelt er sikret posten som næstformand. En post som hun deler med den hollandske socialdemokrat Frans Timmermans.
»Jeg er sikker på, at jeg kan få et godt samarbejde med Ursula von der Leyen. Hun er i mine øjne meget grøn. Og det grønne er en fælles dagsorden. Vi bliver nødt til alle sammen at eje den dagsorden, for ellers bliver det ikke til noget. Kodeordet er ganske enkelt samarbejde for at vi kan levere,« siger Margrethe Vestager til TV2 News.
Valget af Ursula von der Leyen har været kritiseret. Hun er tysk konservativ forsvarsminister, og så var hun ikke en af de kandidater, som EU-Parlamentet havde indstillet.
Det er ifølge Margrethe Vestager sandsynligvis også en del af grunden til, at mange i parlamentet stemte imod Ursula von der Leyen.
»En sejr er en sejr. Og om en uge eller en måned så er stemmetallet glemt.«
Margrethe Vestager pointerer, at hun har fået nøjagtig de samme beføjelser som Frans Timmermans, der også er næstformand i den nye EU-Kommission.
»Jeg mister ikke indflydelse bare fordi Timmermans måske får lov at gå først ind af døren,« siger Vestager om den situation, at hollænderen skulle blive udpeget til 1. næstformand og Vestager til 2. næstformand.
Den danske EU-kommissær mener generelt, at EU i dag står stærkere end for blot få år siden.
»Vi er i dag et helt andet sted end i årene efter finanskrisen. Europa er blevet et vigtigere sted. Og jeg tror faktisk, at vi generelt er blevet stoltere af at være europæere,« siger Margrethe Vestager.