Fortsæt til indhold
Europa

Danskere reagerer på Notre Dame i flammer

Tidligt mandag aften brød en brand ud i den berømte parisiske katedral Notre Dame, og snart efter havde flammerne så godt fat i den århundreder gamle katedral, at tagkonstruktionen var ædt væk og det ikoniske spir faldet.

I Frankrig har reaktionen mange steder været tårer og sorg over de omfattende skader på den historiske bygning.

»Som alle landsmænd er jeg i aften ked af at se denne del af os i brand,« har Frankrigs præsident Emmanuel Macron udtalt.

I Danmark har flere politikere såvel som civile også søgt til de sociale medier for at udtrykke deres forfærdelse over hændelsen og deres medfølelse med franskmændene.

»Forfærdelige billeder. Kultur og historie der brænder for øjnene af os,« skriver justitsminister Søren Pape Poulsen i en af mange danske kommentarer på Twitter.

Også arkæologen Marie har reageret.

»Det her er så hjerteskærende. Minder mig om dengang Windsor Slot brændte. Man kan bygge det op igen. Men det er ikke det samme,« skriver hun.

Læs flere reaktioner herunder: