Spaniens regering overvejer at sende 3.500 betjente til catalansk valg
Halvanden måned efter ugyldig uafhængighedsafstemning skal catalanerne igen til stemmeurnerne torsdag.
De hårdtprøvede catalanere skal torsdag til stemmeurnerne for at vælge en ny regional regering. Valget kommer blot halvanden måned efter, at en – ifølge den spanske forfatningsdomstol – ulovlig uafhængighedsafstemning i regionen endte i brutale scener, hvor nogle vælgere fik en temmelig voldsom behandling af den paramilitære politienhed, Guardia Civil.
Trods det overvejer den spanske centralregering nu at udstationere 3.500 betjente fra selv samme korps før valgdagen. Det viser et notat fra Indenrigsministeriet, Ministerio del Interior, som avisen El País er kommet i besiddelse af.
Ifølge notatet sker udstationeringen for, at »kunne regne med den størst mulige tilstedeværelse af sikkerhedspersonale i Catalonien i tilfælde af ekstraordinære omstændigheder«.
Antallet af politifolk i regionen har ellers været nedadgående siden premierminister Mariano Rajoy d. 2. november suspenderede det regionale selvstyre, fordi beslutningen ikke affødte de uroligheder, som mange havde frygtet.
Da tilstedeværelsen var på sit højeste, var to tredjedele af alle spanske urobetjente udstationeret i Catalonien. Også det tal er i dag halveret, men vil igen stige frem mod valget.
Endnu spår meningsmålingerne dødt løb mellem partierne, der kæmper for uafhængighed, og de forfatningstro partier. Men den først blok, ledet af den afsatte præsident Carlos Puigdemont fra Bruxelles og tidligere vicepræsident Oriol Junqueras fra en fængselscelle i Madrid, har førsøgt at gøre valget til en de facto uafhængighedsafstemning.