Heroin for 233 millioner er beslaglagt

Narkopoliti i Pakistan beslaglægger største parti heroin i landets historie. Værdien er 233 millioner kroner

Narkoforbryderne havde gemt 108 kilo heroin i tændstikæsker. Narkotika, der skulle ud i verden og sælges til narkomaner.

Det blev smuglet til Pakistan fra Afghanistan. Igennem den nordvestlige provins Khyber Pakhtunkhwa og frem til havnebyen Karachi ved Det Arabiske Hav.

Her blev det lagt i en skibscontainer.

Fundet i havn

Myndighederne kom imidlertid på sporet af de 108 kilo heroin, og mandag aften blev tændstikæskerne fundet i havnen i Karachi.

En officer i ANF, det pakistanske narkopoliti, siger til det franske nyhedsbureau AFP, at politiet efterfølgende gik i aktion i Karachis Quaid Abad-kvarter.

Her var der for alvor bingo.

Enorme mængder

Politiet fandt andre 267 kilo heroin. Tilsammen har de beslaglagt 375 kilo narkotika til en værdi af 44 millioner dollar, 233 millioner kroner, på det internationale marked.

- Vi har anholdt fem personer, og under afhøringer har de tilstået, at de har været narkosmuglere i længere tid, siger narkoofficeren.

- Dette er den største beslaglæggelse af heroin i Pakistans historie, siger ANF i en officiel meddelelse.

Verdens farligste sted

Narkomanerne får deres heroin fra Afghanistan, som er leverandør af 90 procent af den opium, der bruges til heroin verden over.

Blandt andet dyrkes der valmuer i området omkring den afghansk-pakistanske grænse, der af USA's præsident, Barack Obama, er betegnet som verdens farligste sted.

Det er kendt for at være tilholdssted for militsfolk fra Taliban og al-Qaeda, og indtægter fra heroin er med til at finansiere deres oprør og kamphandlinger i regionen.

Ritzau

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.