Sydkorea: Nord må betale prisen for angreb

Sydkoreas præsident vil sikre sig, at Nordkorea kommer til "at betale prisen" for granatangreb.

Artiklens øverste billede

Sydkoreas præsident, Lee Myung-bak, lægger i skarpe vendinger afstand til det nordkoreanske granatangreb på en sydkoreansk ø.

I præsidentens første udmelding siden angrebet, der for seks dage siden kostede fire sydkoreanere livet, lover han gengældelse for Nordkoreas "inhumane" handling.

- Jeg vil sikre mig, at Nord betaler prisen for enhver provokation, siger Lee Myung-bak i en tale.

Præsident under pres

Kina er gået ind i krisen ved at opfordre de stridende parter til at finde en løsning ad diplomatiske kanaler.

Uden konkret at forholde sig til kinesernes opfordring slår præsidenten imidlertid fast, at "mere tolerance og tilbageholdenhed blot vil føre til større provokationer" fra Nordkoreas side.

Lee Myung-bak er for tiden under pres i hjemlandet, hvor flere efterspørger en hårdere linje over for Nordkorea efter angrebet. Sydkoreanerne reagerede umiddelbart på Nordkoreas offensiv ved at sende granater mod nord.

Ikke desto mindre har Sydkoreas forsvarsminister efterfølgende måttet trække sig på baggrund af den hårde kritik mod regeringen.

Ritzau

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.