Derfor kommer Hu Jintao til Danmark
Kinas præsident kommer til Danmark for at få større indflydelse, mener ekspert.
Hu Jintao vil blive den første kinesiske præsident nogensinde til at besøge Danmark, når han lægger vejen forbi fra torsdag til lørdag i næste uge.
Danmark er interessant for Kina, fordi vi er i front på en lang række felter.
Kjeld Erik Brødsgaard, der er Kina-ekspert og professor ved Center for Asien Research på CBS, mener, at der er flere grunde til, at Kinas præsident kommer til landet, men at én grund stikker mere ud end de andre.
"Danmark har formandskabet for EU, og kineserne håber, at det formandskab kan hjælpe dem til at få mere indflydelse på gældskrisen i Sydeuropa," siger han til jp.dk.
Kan lære af Danmark
Samhandelen mellem Kina og Europa forventes at ligge på et højere niveau end nogensinde, og derfor mener Kjeld Erik Brødsgaard ikke, at Kina har interesse i en usund europæisk økonomi.
Han fortæller, at Danmark er interessant for Kina på flere parametre og ikke kun, fordi man har EU-formandskabet.
"Danmark er interessant for Kina, fordi vi er i front på en lang række felter inden for miljø, sundhed, landbrug og social sikkerhed," siger Kjeld Erik Brødsgaard.
"De store danske virksomheder er særdeles aktive i Kina, og derudover er der ved at blive bygget et dansk-kinesisk universitetscenter i Beijing," siger han med henvisning til det center, der skal stå færdigt næste år og skal styrke den danske forskning.
Håber på nordisk opbakning
Desuden håber Kina at blive permanent observatør for det Arktiske Råd, og Kina-eksperten mener, at det også spiller en rolle i, at dens præsident kommer til Danmark, da man håber at få opbakning fra de nordiske lande til sin ansøgning.
Kinas premierminister, Wen Jiabao var da også på besøg hos både Sverige og Island i slutningen af april.
En stor ære
Hu Jintao kommer til Danmark med en delegation på omkring 50 mand, og den delegation kommer til at bestå af mange af Kinas topledere, da den skal videre til G20-topmøde i Mexico efter besøget i Danmark.
"Danmark er det eneste land, som Hu Jintao besøger, inden han tager til topmødet i Mexico, så det gør det ekstra ærefuldt, at han kommer," siger Kjeld Erik Brødsgaard.
Den kinesiske præsident skal under sit besøg i Danmark besøge Dronning Margrethe og statsminister Helle Thorning-Schmidt (S).