Båd med op mod 30 elever på dagstur er kæntret i Pakistan

Børnene var på en dagsudflugt, da de kæntrede. Op mod 30 børn i alderen 7-14 år var om bord. Ti er døde.

Ti børn er omkommet i en kæntringsulykke i det nordvestlige Pakistan. Mellem 25 og 30 børn var om bord på båden, da den tippede, og de røg i vandet.

Børnene er elever på en lokal skole, og de var på en dagstur, da båden kæntrede.

- En redningsaktion er i gang, siger Mir Rauf, der er en lokal politichef, søndag formiddag dansk tid.

11 børn er blevet reddet op, heraf er seks af dem i kritisk tilstand. De døde børn, der er trukket op af vandet, er i alderen 7-14 år. 

Ulykken har fundet sted i en sø nær byen Kohat, der i fugleflugt ligger omkring 150 kilometer vest for hovedstaden Islamabad.

Det er ikke ualmindeligt med drukneulykker med mange omkomne i Pakistan.

Mange i landet har aldrig lært at svømme. Det gælder især kvinder og piger, der frarådes at lære færdigheden med henvisning til konservative sociale normer.

I juli druknede 18 kvinder i Indus-floden. De var bryllupsgæster og skulle sejles over floden, der ligger i den nordøstlige Punjab-provins, da den overfyldte båd kæntrede.

/ritzau/AFP

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.