Australien indfører indrejseforbud efter Krim-overtagelse
Otte russere og fire ukrainere bliver ramt af australske sanktioner.
Uroen i Ukraine og Rusland får nu konsekvenser for otte russere og fire ukrainere, som ikke må rejse ind i Australien. Det sker som direkte årsag til, at Rusland i går optog Krim som en del af den russiske føderation.
Australiens udenrigsminister, Julie Bishop, forklarer til den australske avis The Australian forbuddet med, at de 12 personer var medvirkende til den russiske trussel mod suverænitet og territoriale integritet i Ukraine.
Indrejseforbuddet er ikke den eneste måde, de 12 unavngivne personer bliver ramt på. Der venter dem nemlig også økonomiske sanktioner.
Indefryser bankkonti
Julie Bishop afviser at navngive de 12 personer for at undgå at give dem mulighed for at flytte penge ud af de konti, som de har i Australien.
Hun siger til The Australian, at mens rejseforbud kunne pålægges hurtigt, vil det tage længere tid at indefryse bankkonti.
I samme anledning siger hun også, at hun på det kraftigste fordømmer Putins træk om at annektere den ukrainske territorium Krim.
Ugyldig Krim-afstemning
Beboerne på Krim stemte ved en folkeafstemning i søndags for at bryde ud af Ukraine for i stedet et blive en del af Rusland. Det blev vedtaget med næsten 97 procent af stemmerne, men alligevel mener Julie Bishop ikke, at afstemningen var gyldig.
Situationen i Ukraine er stadig alvorlig med risiko for en militær konfrontation, mener hun. Ukraine mistede i går en af sine soldater, der blev dræbt af russiske styrker på Krim. En hændelse, Bishop kalder 'krigsforbryderisk'.
Over for australske medier kalder hun angrebet beklageligt og forklarer, at det viser, hvor voldsomt og aggressivt russerne opfører sig.
Flere sanktioner på vej
Julie Bishop åbner op for, at sanktionerne mod de 12 personer fra Rusland og Ukraine ikke nødvendigvis er de sidste.
Hun siger til australske medier, at det kan blive nødvendigt at indføre flere sanktioner, hvis nogen går imod den ukrainske suverænitet.
"Australien står sammen med det internationale samfund i at gribe ind, hvis det bliver nødvendigt. Vi er i tæt kontakt med venner og allierede, herunder FN's Sikkerhedsråd, hvor vi har protesteret over Ruslands opførsel over for Ukraine," siger hun til The Australian.
USA har også indført sanktioner
EU og USA har indført lignende sanktioner som australierne. Blandt andet har USA sanktioneret 11 personer, herunder blandt andet flere af Putins rådgivere og medlemmer af det russiske parlament.
Også fire ukrainere, herunder Ukraines afsatte præsident Viktor Janukovitj samt tre embedsmænd er blevet ramt af amerikanske sanktioner.
USA's præsident, Barack Obama, har opfordret til et G7-topmødet i næste uge i Haag for at diskutere det eskalerende opgør.