Tusinder på flugt fra kampe
26 dræbt i slag i by i nordøstlige Sri Lanka, som er blevet skueplads for kampe mellem hæren og tamilske oprørere. Flere tusinde er på flugt.
Trincomalee
Fem mennesker blev fredag dræbt under et granatangreb i den srilankanske by Mutur, og dermed har i alt 26 mistet livet i et slag i byen mellem den srilankanske hær og oprørere fra De Tamilske Tigre.
Skole angrebet
Det seneste angreb var rettet mod en muslimsk skole trods appeller fra begge sider om at lade våbnene hvile, siger det muslimske parlamentsmedlem A.H.M. Azwer.
Tre granater slog torsdag ned i tre skoler i Mutur, som er overvejende muslimsk. Her havde skræmte beboere søgt ly.
19 civile og fire militærpersoner, som er knyttet til politiet, blev dræbt.
Flere tusinde civile flygtede fredag fra Mutur, som er blevet centrum for kampene, oplyser Røde Kors.
Omkring 22.000 mennesker er fanget i byen Mutur i det nordøstlige Sri Lanka. Øjenvidner siger, at de fleste bygninger er blevet skadet af artilleri og mortergranater.
Alle vil afsted
»Vi har oplysninger om, at de civile er begyndt at flytte sig. Ifølge information fra Mutur vil alle tage af sted - det svarer til mellem 6.000 og 7.000 familier,« siger Yvonne Dunton fra Røde Kors.
Kampene er den seneste uge taget til i Sri Lanka, hvor over 800 mennesker i år har mistet livet i den genopblussede konflikt.
Alligevel vurderer internationale fredsobservatører endnu ikke, at der er tale om en egentlig krig på Sri Lanka.
De Tamilske Tigre advarede mandag om, at våbenhvilen mellem parterne er ugyldig.
De beskyldte den srilankanske regering for at genoptage to årtiers krig, som formelt blev afblæst med våbenstilstanden i 2002.
Både De Tamilske Tigre og regeringshæren er i offensiven i det nordøstlige Sri Lanka, og mange frygter at krigen er vendt tilbage.
»Vores by er fanget i midten. Vi er bange og skolerne er lukkede, og vi tør end ikke hente vand,« siger 42 årige H.N. Gunasinghe fra en landsby nær byen Mutur, kun knap en kilometer fra regeringens position.
Bevæbnet
Bag ham løber en kvinde i en revet og beskidt kjole med et gevær i hånden.
Hun bærer raketter hen bag en række træer. Et par familier flygter ud af konflikten med deres egendele i pick-up trucks.
Skjuler bynavn
Indbyggerne vil ikke have navnet på deres landsby ud til resten af verden.
De frygter for gengældelsesaktioner fra De Tamilske Tigre.
»Krigen er startet igen,« siger soldaten Athduthwaduge Chandrasiri fra hospitalet, hvor han bliver behandlet for et skud i foden.
Den norske forhandler i fredsprocessen, Erik Solheim, opfordrer til et øjeblikkeligt stop for alle angreb. Han betegner situationen i Sri Lanka som den alvorligste siden våbenhvilen blev indgået i 2002.
»Vi appellerer kraftigt til at stoppe de offensive operationer øjeblikkeligt,« sagde ministeren forleden til norske medier.
Trods antydninger om egentlig krig fra både soldater og lokale landsbyboere har ingen af parterne formelt erklæret våbenhvilen ophævet.
EU-borgere ikke sikre
Våbenhvilen er ekstra skrøbelig efter at Finland og Danmark fredag i sidste uge meddelte, at de trækker deres observatører ud af Sri Lanka. Tirsdag fulgte Sverige så efter og trækker også sine observatører gradvist ud af landet.
Det sker, fordi de Tamilske Tigre ikke længere vil garantere for observatørernes sikkerhed, efter at EU besluttede at sætte tigrene på EUs terrorliste. Reuters