Bombe dræbte 20 i russiske Dagestan

To bomber i den russiske Kaukasusrepublik Dagestan dræbte op mod 20 og sårede yderligere 30.

Op mod 20 mennesker blev dræbt og yderligere 30 såret, da to kraftige bomber eksploderede ved en politistation i den russiske republik Dagestan i Kaukasus sent torsdag. Det skriver russiske medier.

Den første eksplosion skete, da politi stoppede en bil for at tjekke førerens papirer, skriver nyhedsbureauet RIA.

En anden bombe eksploderede, da brandvæsen og ambulancer ankom til stedet.

Eksplosionerne fandt sted med et kvarters mellemrum i udkanten af Dagestans hovedby Makhatjkal.

Seks af de døde er lokale politibetjente. Desuden omkom tre russiske embedsmænd og tre civile. Det oplyser en talsmand for indenrigsministeriet i Dagestan.

En kilde i politiet fortæller at kropsdele ligger spredt rundt omkring ved politistationen, der blev fuldstændig smadret. En nærliggende gasrørledning blev også ødelagt, skriver RIA.

Der er tale om den dødeligste bombeaktion i Dagestan i år. Desuden blev mange bygninger og biler også beskadiget.

Rusland har længe kæmpet mod lokale militante muslimske grupper i Dagestan og naborepublikkerne Ingusjetien og Tjetjenien.

Oprørsgrupperne kæmper for selvstændighed og ønsker de russiske soldater væk fra regionen.

Oprørerne har tætte kontakter til lande i Mellemøsten og får angiveligt både penge og våben fra deres sympatisører der.

De synes dog svækket på det seneste, efter at de russiske militære styrker har tilføjet dem alvorlige nederlag og anholdt flere af oprørernes ledere.

Ritzau

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.