Klanledere vil have danskergidsel frigivet
I det urohærgede Somalia presser klanledere nu på for at få frigivet to tilfangetagne nødhjælpsarbejdere.
Klanledere i Somalia øger nu presset for at få frigivet to nødhjælpsarbejdere fra Dansk Flygtningehjælp, den 32-årige amerikaner Jessica Buchanan og den 60-årige dansker Poul Hagen Thisted.
De blev bortført den 25. oktober, og nu har klanledere underskrevet en erklæring, hvor man kræver nødhjælpsarbejderne frigivet, oplyser Dansk Flygtningehjælp.
- Klanlederne i Somalia er traditionelt dem, der sidder med magten. Derfor er det meget opmuntrende, at de går så klart ud og støtter op om vores sag. Vi er taknemmelige for støtten, og håber den snart vil betyde, at vores kolleger bliver frigivet, siger Ann Mary Olsen, chef for Dansk Flygtningehjælps Internationale afdeling.
Fordømmer kidnapning
Somaliere samlet i store grupper råber i takt budskabet om at få frigivet de to humanitære nødhjælpsarbejdere hurtigst muligt. Det er blevet hverdagen i det centrale Somalia, hvor der har været mange demonstrationer de seneste uger med det formål at støtte op om at få frigivet gidslerne.
Budskabet til kidnapperne er klart: Frigiv nødhjælpsarbejderne, de kom som gæster for at hjælpe vores folk.
Demonstrationerne bliver støttet af et stort antal traditionelle somaliske ledere, indflydelsesrige klanledere og ældre, der fordømmer kidnapningen af de to nødhjælpsarbejdere.
Senest har en gruppe indflydelsesrige klanledere udsendt en fælles erklæring, der fordømmer kidnapningen og opfordrer til en hurtig frigivelse, oplyser Dansk Flygtningehjælp.
Dansk Flygtningehjælp og minerydningsafdelingen, Danish Demining Group, har arbejdet med akut og langsigtet nødhjælp i Somalia siden 1998.
Dansk Flygtningehjælp uddeler dagligt mad fra suppekøkkener til mere end 100.000 internt fordrevne i Mogadishu, hvor organisationen også uddeler nødhjælpspakker, sørger for boliger og rent vand.