Fransk sikkerhedsmand dræbt i Libyen

Fem franske sikkerhedsfolk anholdt ved kontrolpost i Benghazi. En dræbt af skud i ryggen

En fransk sikkerhedsmand på udkig efter nye kontrakter i Libyen døde torsdag på et hospital i Benghazi efter at være blevet ramt af skud.

Manden blev sammen med fire kollegaer tilbageholdt ved en kontrolpost i byen, der kontrolleres af modstandere af den libyske leder Muammar Gaddafi. De fire øvrige er anholdt.

- I forbindelse med et sikkerhedstjek i Benghazi i går aftes (onsdag, red) blev fem franske statsborgere tilbageholdt, siger talsmand for det franske udenrigsministerium Bernard Valero.

- En af dem blev såret af et skud og døde i løbet af natten på et hospital i Benghazi, mens de fire øvrige fortsat tilbageholdes, tilføjer han.

Hvem skød?

Udtalelserne bekræfter oplysninger fra en læge på det hospital, hvor franskmanden blev indlagt.

Hvem der affyrede det skud, der dræbte sikkerhedsmanden, nævner de de franske myndigheder ikke noget om. Frankrig er det land, som kraftigst støtter modstanderne af Gaddafi.

Benghazi, der er oprørernes højborg, ligger langt fra den aktuelle frontlinje i den libyske konflikt. Der har de seneste dage været roligt og nogenlunde sikkert i byen.

Repræsentanter for oprørerne har ikke bekræftet, at de tilbageholder de fire øvrige sikkerhedsfolk.

Fra sikkerhedsfirma

Ifølge europæiske diplomater i Benghazi har sikkerhedsfolkene alle en fortid som soldater. De arbejder nu for et sikkerhedsfirma med base i Frankrig. De fem var i Benghazi for at sikre firmaet nye kontrakter.

Der foreligger ingen oplysninger om, hvorfor de fem blev tilbageholdt eller hvad der udløste nedskydningen. Den 49-årige afdøde franskmand blev fundet på gaden hårdt såret af skud i ryggen.

Ritzau

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.