Valget i Haiti indledt
Haitianerne har taget hul på præsident- og parlamentsvalg i et land, der kæmper med en koleraepidemi og følgerne af jordskælvet tidligere på året.
Befolkningen i Haiti er begyndt at strømme til valgstederne for at vælge ny præsident og nyt parlament. Valgkampen har været skæmmet af vold og frygt for valgsvindel i et land, der er bragt i knæ af et jordskælv i januar, og som i dag kæmper mod en eskalerende koleraepidemi.
Vælgerne skal finde en afløser for præsident René Preval, der ikke genopstiller. Samtidig er der valg til 11 af landets 30 senatspladser samt hele førstekammeret i parlamentet, der har 99 pladser.
Valghandlingen begyndte klokken seks søndag morgen lokal tid.
Myndighederne har forbudt motorcykelkørsel af sikkerhedsgrunde. Valgkampen har været præget af voldshandlinger, hvor gerningsmændene er stukket af på motorcykler.
Søndag er "en vigtig dag for landets fremtid", hedder det i en erklæring fra den afgående præsident, der samtidig appellerer om, at valghandlingen bliver præget af "orden og disciplin".
Over 4,7 millioner mennesker kan deltage i valget i Haiti. Valgresultater ventes offentliggjort 5. december, mens det samlede officielle resultat først vil være klar 20. december.
Blandt de 18 kandidater til præsidentposten er Jude Celestin, en ingeniør, der støttes af Preval. Prominente i kapløbet om at blive Haitis næste præsident er også tidligere førstedame Mirlande Manigat og den populære sanger Michel Martelly, der er mest kendt under sit kunstnernavn "Sweet Micky".
Valget kommer samtidig med, at Haiti kæmper med en epidemi af kolera, der indtil videre har kostet 1648 mennesker livet. I januar kostede et massivt jordskælv over 250.000 mennesker livet i Haiti.