Iran truer med olievåbnet
Iran gjorde det søndag klart, at man vil fortsætte sit atomprogram og advarede om, at alle sanktionsmæssige skridt fra FN's side med henblik på at standse planerne vil få smertelige følger, muligvis herunder nedskæringer i landets olieeksport.
Den iranske chefatomforhandler, Ali Larijani, sagde, at man vil øge antallet af atomcentrifuger, der bruges til at berige uran.
- Vi vil udvide atomprogrammet i det omfang, det er nødvendigt, sagde Larijani på et pressemøde i Teheran. Han tilføjede dog, at programmet vil fortsætte under FN's overvågning.
Larijani advarede FN's Sikkerhedsråd mod at indføre sanktioner mod Iran, der er verdens fjerdestørste eksportør af råolie.
- Hvis de gør det, vil vi reagere på en måde, der vil være smertelig for dem. De skal ikke tro, at de kan skade os, og at vi vil se stiltiende til uden at reagere, sagde han.
- Vi ønsker ikke at benytte os af olievåbnet. Det er dem, der tvinger os til det, sagde han.
/ritzau/Reuters