Borgfred gør Janukovitj til Ukraines premierminister
Ukraines parlament udpegede fredag aften Viktor Janukovitj som landets premierminister. Det er et bemærkelsesværdigt comeback for en politiker, der blev smidt på porten under Den Orange Revolution for to år siden.
271 ud af 450 medlemmer af parlamentet stemte for den 56-årige Janukovitj. Han behøvede mindst 226 stemmer.
- Det klør i mig efter at komme i gang med arbejdet, sagde han inden afstemningen.
Revolutionens sejrherre, præsident Viktor Jusjtjenko, vil efter fire måneders stilstand oven på valget lade sit parti Vores Ukraine deltage i den nye regering. Selv skal han nu indlede et samarbejde med Janukovitj, selv om de repræsenterer forskellige politiske retninger.
Jusjtjenko sagde, at han har fået nagelfaste garantier fra Janukovitj, at han ikke vil forsøge at ændre på de pro-vestlige principper, som Ukraine bekendte sig til efter den fredelige revolution.
/ritzau/