USA fremskynder våbenleverance til Israel
En sending højteknologiske våben er på vej fra USA til Israel, som i sidste uge bad den amerikanske regering fremskynde leverancen, skriver avisen New York Times lørdag.
Anmodningen kom kort efter, at Israel i sidste uge indledte sine luftangreb på Hizbollahs stillinger i nabolandet Libanon.
Amerikanske embedsmænd siger til New York Times, at beslutningen om hurtigt at sende satellit- og laserstyrede bomber til Israel blev taget uden den store debat i regeringen.
Afsløringen kan skabe vrede hos flere arabiske regeringer og andre, som mener at USA's leverance af våben til Israel kan sammenlignes med Irans bestræbelser på at forsyne Hizbollah med våben.
Anmodningen om en hurtig levering er ifølge militærkilder usædvanlig og tyder på, at Israel stadig har planer om at ramme en lang række mål i Libanon.
/ritzau/