USA opfordrer Iran til at undersøge mystiske angreb på pigeskoler

Formodede giftangreb på hundredvis af iranske skolepiger kan være bevidste. USA ønsker undersøgelse.

USA har onsdag opfordret til, at Iran bør undersøge meldinger om forgiftede skolepiger. Meldinger, som er kommet i løbet af de seneste måneder. 

Det oplyser en talsperson for den amerikanske regering, skriver nyhedsbureauet Reuters. 

Ifølge lokale medier er mere end 100 elever blevet indlagt efter en ny række af formodede gasangreb mod pigeskoler onsdag. Det skriver nyhedsbureauet AFP. 

Der har været meldinger om hundredvis af tilfælde af åndedrætsbesvær blandt skolepiger i hele landet de seneste tre måneder. 

En talsmand for den iranske regering sagde søndag, at man formoder, at der er tale om bevidste angreb mod landets pigeskoler. Motivet skulle være et ønske om at få skolerne lukket.

Mindst ti pigeskoler har været mål i det seneste formodede angreb onsdag. Syv af dem ligger i den nordvestlige by Ardabil, mens tre ligger i hovedstaden Tehran. 

/ritzau/

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.