Norge vil sende 10 mia. til Ukraine hvert år i fem år

Et "forpligtende langvarigt bidrag" skal ifølge Norges statsminister hjælpe Ukraine de kommende år.

Artiklens øverste billede
Et medlem af den ukrainske hær i gang med forsvaret. Foto: REUTERS/Marko Djurica

Et stort årligt milliardbeløb er formentlig på vej fra Norge til Ukraine.

Den norske regering har nemlig mandag præsenteret planer om et længerevarende bidrag til den krigsramte nation, skriver det norske nyhedsbureau NTB. 

Mere præcist skal der årligt sendes 15 milliarder norske kroner til Ukraine de næste 5 år. Det svarer til omkring 10 milliarder danske kroner.

I alt beløber pakken sig til 75 milliarder norske kroner, altså 50 milliarder danske kroner. 

- Vi foreslår, at Norge skal give et forpligtende langvarigt bidrag til Ukraine over flere år, sagde statsminister Jonas Gahr Støre fra Arbeiderpartiet, da han præsenterede pakken, ifølge NTB.

Den ukrainske præsident, Volodymyr Zelenskyj, har udtrykt sin taknemmelighed for den foreslåede støtte.

- Det her er et markant bidrag til vores fremtidige sejr over aggressoren og til vores succesfulde genopbygning, skriver han på Twitter.

Ifølge Støre vil halvdelen af dette års bidrag gå til militær støtte og den anden halvdel til humanitær hjælp. Det kan ændre sig i de kommende år.

Støre understreger, at fleksibilitet er vigtigt, da Ukraines behov kan ændre sig i fremtiden.

Endnu er den norske pakke dog ikke endeligt på plads.

- Vi søger nu bred politisk enighed om det flerårige Ukraine-program, siger Støre ifølge NTB.

Ifølge Udenrigsministeriet er Danmarks bilaterale støtte til Ukraine siden krigens udbrud nået op på mere end cirka 4,9 milliarder kroner i militær støtte. 

Dertil kommer cirka 1,4 milliarder kroner i civil støtte, herunder humanitære bidrag.

- Danske fokusområder inkluderer blandt andet militær støtte, humanitære og akutte indsatser, finansiel støtte til den ukrainske stat, accountability, minerydning, beskyttelse af kvinder og børn, genopbygning – heriblandt et særligt partnerskab med Mykolajiv – og antikorruption, skriver Udenrigsministeriet.

/ritzau/

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.