Soldater leder efter rester af kinesisk luftballon i havet

Rester af den nedskudte kinesiske luftballon kan have efterretningsmæssig værdi.

Artiklens øverste billede
Den kinesiske luftballon blev skudt ned lørdag lokal tid, da den svævede rundt i nærheden af delstaten South Carolina. - Foto: Randall Hill/Reuters

Søndag lokal tid er arbejdet begyndt med at finde rester af den kinesiske luftballon, som et amerikansk jagerfly skød ned ud for delstaten South Carolinas kyst.

Det fortæller general Glen VanHerck fra den amerikanske hær.

USA’s søværn har sendt soldater til havs for at finde resterne, som kan have efterretningsværdi. Håbet er, at de kan give indsigt i, hvilke typer overvågningsteknologier Kina besidder.

Amerikanske embedsmænd har dog nedtonet luftballonen som en national sikkerhedstrussel.

Luftballonen blev skudt ned lørdag ved South Carolinas kyst, efter at den for en uge siden fløj ind i amerikansk luftrum i nærheden af USA’s nordvestlige enklave, delstaten Alaska.

Nedskydningen af ballonen har skabt politisk furore i USA.

Landets tidligere præsident Donald Trump, som forsøger at blive Republikanernes nominerede til præsidentvalget næste år, hævder, at der ikke fløj kinesiske overvågningsballoner rundt i USA, da han var præsident fra 2017 til 2021.

- Kina havde alt for meget respekt for Trump til at sådan noget kunne ske, og det gjorde det aldrig, har Donald Trump skrevet på sit sociale medie, Truth Social, som han stiftede, efter at han blev smidt af populære sociale medier som Twitter og Facebook.

Det er landets nuværende forsvarsminister, Lloyd Austin, der har hævdet, at det var tilfældet. Det får han opbakning til af Michael Waltz, en republikaner i Repræsentanternes Hus.

Waltz siger, at den lovgivende forsamling i USA, Kongressen, blev orienteret af forsvarsministeriet om, at kinesiske luftballoner blev set i nærheden af USA flere gange i løbet af Donald Trumps tid i Det Hvide Hus.

/ritzau/Reuters

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.