• For abonnenter

Kvindernes fødselsstrejke er så effektiv, at børnehaver nu bliver omdannet til plejehjem

I Sydkorea har en højst usædvanlig protest fra millioner af unge kvinder ført til, at landet nu for tredje år i træk indtager førstepladsen for den laveste fertilitetsrate i verden. Flere af landets byer risikerer helt at forsvinde.

Artiklens øverste billede
Den 12. februar 2022 samledes kvinder i Seoul for at kræve lighed mellem kønnene. Et af skiltene fortæller om, hvordan sydkoreanske kvinder i årevis på deres arbejdspladser har måttet kæmpe mod »en dybt forankret kultur af kvindehad og chikane«. Foto: Ahn Young-joon/AP

For kun måneder siden brød der landsdækkende protester ud i Sydkorea mod kønsbaseret vold, men imens de højlydte protester er ved at dø ud, udspiller der sig en mere stiltiende af slagsen. 

Protesten fungerer som endnu et svar på de antifeministiske kræfter, der sidder i landets top, og den er i dag på vej til at få store konsekvenser for landets fremtid. 

 

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.