Da patient nummer et blev registreret, lukkede Vietnam ned - nu valfarter folk til fodbold
En professor tilskriver landets succes, at man før har håndteret epidemidbrud.
Mens politiet herhjemme i øjeblikket patruljerer i gaderne for at sikre, at folk ikke forsamles mere end ti personer, er situationen i Vietnam noget anderledes.
Landets håndtering af coronakrisen har på mange måder været en succeshistorie og som symbol på denne succes, blev der fredag afholdt tre fodboldkampe i landets bedste fodboldrække uden restriktioner på tilskuerantallet.
Således overværede tæt på 30.000 mennesker hjemmeholdet Nam Dinh tabe 1-2 til udeholdet Viettel. Det skriver Reuters.
Billeder fra kampen vidner om, at få bar mundbind under afviklingen. Ifølge Reuters skal det have været muligt at spritte sine hænder af på stadion.
Vietman har blot 329 registrerede tilfælde af coronavirus og indtil videre ingen døde.
Det kommunistiske land, der er nabo til Kina og har næsten 100 millioner indbyggere, lavede hurtigt efter coronavirussens udbrud i nabolandet en omfattende nedlukning - allerede da det første tilfælde blev registreret, lukkede myndighederne landet ned og indførte strenge karantæneregler. Blandt andet var landet det første i verden til at lukke for flyvninger til og fra Kina. Strategien har tilsyneladende virket, og landet har sidenhen løsnet op, så tilstanden nu igen er stort set normal.
Til BBC siger professor Guy Thwaites fra Oxford University om Vietnams succes, at »landet tidligere har håndteret mange sygdomsudbrud«.
Han stoler ydermere på, at de vietnamesiske myndigheder ikke lyver om smittetallet, efter han sammen med et team har kigget på næsten 20.000 vietnamesiske testresultater.
Flere andre sydøstasiatiske lande har haft lave smittetal i betragtning af landenes større. Eksempelvis har Thailand 3.104 smittede og 58 døde ud af en befolkning på omkring 70 mio. mennesker.
Også i andre lande er bolden igen begyndt at rulle i verdens bedste fodboldligaer. Blandt andet var det for mange en festdag, da den tyske Bundesliga den 16. maj blev genoptaget. I Tyskland spiller klubberne dog fortsat for tomme stadions.
Herhjemme har myndighederne lagt op til, at der højst kan være 500 tilskuere til de kommende kampe i Superligaen. Det har affødt kritik fra blandt andet FCK, der mener, at man burde inddele Parken i 21 sektioner af 500 tilskuere, således at det samlede tilskuertal kunne bringes op på 10.500.