Grækerne har nu genåbnet muligheden for at søge asyl
Omstridt ordre til danske soldater om at sætte migranter tilbage i vandet var »en misforståelse«, siger Frontex-direktør.
BRUXELLES
Det udløste international kritik, da Grækenland i begyndelsen af marts valgte at suspendere den fundamentale menneskerettighed til at søge asyl. Den græske beslutning kom, efter at Tyrkiet meddelte, at landet ikke længere ville holde migranter med kurs mod Europa tilbage.
Siden er situationen på grænsen stabiliseret, og torsdag oplyste den græske integrationsminister, at suspensionen nu er slut.
»Det var en ekstraordinær situation, og vi havde lovligt grundlag for den beslutning. Vi måtte beskytte vores nationale sikkerhed, den offentlige orden og folkesundheden. Dette gælder ikke længere fra 1. april, hvor vi går tilbage til de normale procedurer,« sagde Notis Mitarachi på et møde med Europa-Parlamentets retsudvalg.
Under de intense dage i marts afviste en dansk patruljebåd, der er udsendt som en del af EU’s grænseagentur Frontex’ hjælpestyrke til Grækenland, at følge en græsk ordre. Ifølge dr.dk havde besætningen »netop bjærget 33 flygtninge og migranter om bord på fordækket, da ordren kom på radioen: »Sæt dem tilbage i vandet og slæb dem over søgrænsen«.
Episoden er blevet bemærket internationalt. Forsvarsminister Trine Bramsen sagde til DR, at det danske mandskab »løste opgaven ud fra det mandat, de har fået med«.
Da sagen kom op i Europa-Parlamentet, oplyste Frontex’ direktør, at der var tale om en græsk »instruks, der ikke var i overensstemmelse med princippet om non-refoulement«. Det er et princip i international ret om, at flygtninge ikke mod deres vilje må sendes tilbage til et land, hvor de risikerer forfølgelse.
»Dette blev forklaret til de lokale myndigheder, og så vidt jeg ved, var der ikke flere hændelser som denne. Det var åbenbart en misforståelse,« sagde Frontex-leder Fabrice Leggeri til parlamentet.