»Det er Europa, der er det store smittecentrum lige nu«
Mens Kina i den seneste uge registrerede færre og færre nye coronasmittede, har mange europæiske lande set kurverne gå stejlt opad.
Pludselig gik det stærkt. Meget, meget stærkt.
Den følelse er der utvivlsomt mange mennesker, ikke kun i Danmark, men i mange andre europæiske lande, som sidder tilbage med efter en uge, hvor coronasmitten for alvor fik sit tag i Europa.
Nu er det ikke kun Italien, det første EU-land, der gik i undtagelsestilstand som følge af virusudbruddet, som er tyet til historiske foranstaltninger for at inddæmme smitten.
Danmark, Norge, Irland, Frankrig, Østrig, Ungarn, Tjekkiet – ja, stort set de fleste europæiske nationer – har indført massive restriktioner på millioner af menneskers dagligdag for at begrænse coronavirussen i at sprede sig yderligere.
For hver dag bliver listen over lande og deres vidtgående tiltag længere og længere.
»Vi er dér, hvor Wuhan var i midt-februar,« som Christian Wejse, infektionslæge på Aarhus Universitetshospital og lektor ved global sundhed ved Aarhus Universitet, formulerer det.
»Det ser ud til, at det er ved at komme under kontrol i Kina og Sydkorea, mens det er Europa, der er det store smittecentrum lige nu,« siger han.
I Danmark var der for en uge siden (den 6. marts) registreret 20 smittede personer med coronavirus. Fredag kl. 17 lød tallet på 801 personer. Det ventes at stige yderligere i de kommende timer og dage, og det samme gælder smittetilfældene i andre europæiske lande.
At kurven pludselig er gået stejlt opad skyldes ifølge Christian Wejse særligt, at mange danskere er blevet smittet på et skisportssted i Østrig, som meget sent kom på listen over risikozoner, som Jyllands-Posten ligeledes beskrev i avisen torsdag.
»Den bølge fra Østrig var vi ikke forberedte på,« siger Christian Wejse.
For Kinas vedkommende blev der i den forgangne uge kun registreret under 400 nye smittetilfælde i hele landet, hvilket er rekordfå på en uge. Over 3.000 er døde som følge af smitten i landet.
I Italien vækker udviklingen fortsat stor bekymring. Mens der for en uge siden var indrapporteret over 4.600 smittede, er det tal i dag steget til mere end det tredobbelte; over 15.000.
Lande frygter italiensk scenario
Flere end 1.000 mennesker har mistet livet som følge af coronavirussen, og Italien er i dag det land næstefter Kina, som har oplevet allerflest dødsfald.
»Jeg håber stadig, at vi i Danmark er så tilpas tidligt ude med alle disse forebyggende foranstaltninger, så vi ikke ender et sted som i Italien med en meget stejl epidemikurve. Det har været meget bekymrende at se på,« lyder det fra Christian Wejse.
»Men vi kommer til at se flere og flere patienter blive indlagt med covid-19, også nogen på intensiv. Inkubationstiden (fra man bliver smittet, til man oplever symptomer, red.) kan vare en uge, så det, vi ser nu, er resultatet af smitten, der foregik i sidste uge, hvor der ikke var mange tiltag og restriktioner,« forklarer han.
Også store lande som Spanien, Tyskland, Frankrig og Storbritannien oplever i disse dage en kraftig stigning i antallet af smittede. Uden for Europa, særligt i USA, men også i Mellemøsten og Afrika, fortsætter smitten også med at sprede sig.
Blandt virus- og sundhedseksperter er den største frygt i Europa lige nu, at landene kommer til at opleve den samme voldsomme smittespredning som i Italien, til trods for at der i ugens løb er blevet indført tiltag som obligatorisk karantæne og isolation, rejserestriktioner, forsamlingsforbud og grænsekontrol.
»Jeg tror, at det er meget sandsynligt, at vi alle går den samme vej som Italien i de kommende uger,« siger Roy Anderson, professor i infektionssygdomme ved Imperial College i London, til Washington Post.
Andre eksperter er mere fortrøstningsfulde og håber, at de drastiske foranstaltninger er blevet iværksat tidsnok til at undgå »et italiensk scenario«.
Der er nu flere end 137.000 bekræftede tilfælde af smittede med coronavirussen på verdensplan og flere end 5.000 døde.
Siden mandag har alle EU-lande været omfattet af smitten med Cypern som det sidste land til at registrere et smittetilfælde.
I alt er mindst 125 lande berørt af coronavirussens hærgen. Ifølge eksperter må smittetallet forventes at være endnu højere, da mange tilfælde endnu ikke er indrapporteret eller testet.