Fortsæt til indhold
International

Norge stopper for eksport af militært udstyr til Tyrkiet

Norges udenrigsminister tager afstand fra offensiv i Syrien og opfordrer Tyrkiet til at slutte operation.

/ritzau/

Norge stopper for eksport af militært udstyr til Tyrkiet. Det oplyser udenrigsminister Ine Eriksen Søreide.

Det sker som en reaktion på Tyrkiets militære indrykning i Syrien.

Norge vil derfor indtil videre ikke behandle nye ansøgninger om eksportlicens for forsvarsmateriel og varer, der kan bruges til militært brug i Tyrkiet, siger Søreide.

- Vi gennemgår nu også alle de gyldige licenser for eksport af forsvarsmateriel og varer, der kan anvendes til militært brug.

Tyrkiet indledte onsdag den militære offensiv i det nordøstlige Syrien. Jagerfly bomber kurdiske byer, og tyrkiske soldater er torsdag trængt længere ind i Syrien.

- Vi følger situationen med dyb bekymring og gentager vores tydelige opfordring til Tyrkiet om at afslutte militæroperationen samt respekterer folkeretten, siger Søreide.

- Dette har udenrigsministeriet også givet udtryk for under et møde med Tyrkiets ambassadør i Norge, påpeger hun.

Norge og Tyrkiet er allierede medlemmer af Nato. Norge eksporterede i 2018 militært materiel til Tyrkiet for 41,4 millioner norske kroner.