Netanyahu dropper Mandela-højtidelighed

Den israelske regeringschef dropper sin planlagte rejse til Sydafrika, fordi rejsen bliver for dyr, lyder det.

Artiklens øverste billede
Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, deltager ikke i Nelson Mandelas begravelse.

Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, har besluttet ikke at deltage i mindehøjtideligheden for den afdøde statsmand Nelson Mandela.

Rejsen til Sydafrika, som ellers var planlagt, vil koste for mange penge, lyder begrundelsen. Regningen for transport og sikkerhed løber alene op i knap 11 millioner kroner, rapporterer israelske medier.

- Beslutningen er truffet i lyset af de store transportomkostninger, som er et resultat af turens korte varsel, samt sikkerhedsforanstaltninger, som er påkrævet for premierministeren i Johannesburg, hedder det i avisen Haaretz.

Netanyahu i rampelyset

Benjamin Netanyahu havde ellers sendt besked til de sydafrikanske myndigheder, om at han agtede at rejse til landet. Men nu er rejsen aflyst i sidste øjeblik.

Premierministeren har været i det hjemlige medie-rampelys i den senere tid, fordi det er blevet afsløret, at israelske skatteydere sidste år har betalt mere end fem millioner kroner til vedligeholdelse af hans tre bopæle.

Nelson Mandela døde torsdag, og flere end 50 statsoverhoveder og regeringschefer har meldt deres ankomst til Sydafrika for at ære anti-apartheid-helten, som efter 27 års indespærring steg til tops som Sydafrikas første sorte præsident.

Netanyahu har hyldet Mandela som en "visionær mand og en frihedskæmper, som fornægtede vold".

/ritzau/AFP

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.