Tchads ekspræsident har appelleret dom for krigsforbrydelser

Hissène Habré, som ledede Tchad i 1980'erne, har appelleret livstidsdom, oplyser talsmand for domstol.

Tchads tidligere præsident Hissène Habré appellerer en dom for krigsforbrydelser og forbrydelser mod menneskeheden, oplyser en talsmand for den særdomstol, som dømte ham.

Dommen gælder forbrydelser under Habrés styre i 1980'erne.

Habré blev i slutningen af maj idømt fængsel på livstid for voldtægt og ordrer til at dræbe og tortere tusinder af politiske modstandere i løbet af sin otteårige embedsperiode.

Habré styrede Tchad fra 1982 til 1990. Han knuste i sin regeringstid ethvert tilløb til opposition.

Menneskerettighedsgrupper anslår, at omkring 40.000 mennesker måtte bøde med livet under hans styre, mens titusinder blev kastet i fængsel og torteret.

Hos Amnesty International mener man, at dommen markerer international retfærdighed.

- Dommen viser, at når der er politisk vilje til samarbejde mellem stater, så er det muligt effektivt at sætte en stopper for straffrihed, sagde organisationens Vestafrika-forsker Gaetan Mootoo efterfølgende.

Hissène Habré har siden sin afsættelse i 1990 levet i eksil i nabolandet Senegal. Det var her, han blev pågrebet i 2013 og stillet for en krigsforbryderdomstol oprettet under Den Afrikanske Union (AU).

/ritzau/Reuters

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.