Twitter-jagt i drabssag endnu forgæves
Sydøstjyllands Politis offensiv på de sociale medier har endnu ikke båret frugt, men det er for tidligt at konkludere noget.
Mandag gik Sydøstjyllands Politi ud på Twitter med en række opfordringer om at offentligheden skulle bidrage med informationer til opklaringen af drabet på 22-årige Ahmad Fouad Karimi.
Ahmad blev tirsdag i sidste uge fundet dræbt af knivstik i sin lejlighed på Hybenvej i Horsens, og mandag valgte politiet så at bede offentligheden om hjælp via både Twitter og Facebook.
Ingen resultater endnu
Tirsdag middag har den offensive strategi på de sociale medier ikke kastet nogle konkrete resultater af sig.
"For at være helt ærlig, så har de konkrete henvendelser ikke givet nogle konkrete spor," siger vicepolitiinspektør Carsten Thostrup fra Sydøstjyllands Politi til Jyllands-Posten.
Han han er dog ikke villig til at afskrive Twitter som et middel til efterforskning af sager som denne.
"Vi tror, at vi mere effektivt kan ramme den målgruppe, som vores efterforskning drejer sig om via Twitter og den slags. Vi bruger naturligvis stadig tv, radio og aviser, men vi tror stadig på de sociale medier som redskab, og vi kan se, at der er mange der har været interesseret i denne sag på de medier. Så vi håber at vi med vores tilstedevær kan få henvendelser med viden om sagen," siger Carsten Thostrup.
Billede af dræbte
Senest har Sydøstjyllands Politi lagt et billede af den dræbte på Twitter, i forsøget på at få yderligere oplysninger i sagen.
"Jeg håber at det kan kaste lidt flere henvendelser af sig end de traditionelle medier. Nu har det kun kørt omkring et døgn, så vi må se i løbet af ugen, om det har virket," siger Carsten Thostrup.
Politiet blev tilkaldt til lejligheden på Hybenvej i Horsens tirsdag ved middagstid, da et familiemedlem ikke kunne komme i kontakt med Ahmad Fouad Karimi. Politiet skaffede sig adgang til lejligheden og fandt den 22-årige dræbt af knivstik.