Det er højsæson for minktyverier
Natten til torsdag blev der stjålet for millionbeløb i Jylland.
Minkpelse for mellem 1,4-1,9 mio. kr. blev natten til i dag stjålet fra to adresser i Løsning og Skanderborg.
Det fortæller vicepolitiinspektør Lars Peter Madsen fra lokalpolitiet i Horsens til Jyllands-Posten.
Kommer i stimer
Sydøstjyllands Politi går ud fra, at det er de samme gerningsmænd, der står bag begge tyverierne:
"Det gør vi alene ud fra kostervalget," siger Lars Peter Madsen, der fortæller, at politiet har indsamlet flere spor i løbet af dagen. Spor der nu skal undersøges nærmere.
Ifølge Lars Peter Madsen er november og december højsæson for tyverier af minkpelse, der har en værdi på ca. 500 kr. stykket, da minkavlerne i denne periode pelser dyrene.
For få uger siden blev ca. 15.000 pelse stjålet i Tørring i Midtjylland, og omkring samme tidspunkt forsvandt ca. 2.000 skind fra en anden jysk minkfarm.
Sendes til udlandet
Lars Peter Madsen har en formodning om, at det er udenlandske tyve, som i denne periode kommer til Danmark.
"Vi har ikke fundet nogen af de skind, der er blevet stjålet de seneste år her i landet, så vi har en formodning om, at det er udenlandske kriminelle," siger han.
Ifølge Lars Peter Madsen har tyvene sandsynligvis en større kriminel organisation i ryggen.
"Man skal have en organisation, som er klar til at aftage skindene," siger han.
Der ligger knap 2.000 pelsdyrfarme i Danmark. Pelsdyravl er landbrugets tredjestørste animalske eksportartikel.