Kollapset silo aldrig tjekket

<p>Siloen, der i nat kollapsede på Aabenraa Havn, har aldrig været kontrolleret af myndighederne.</p>

Det har nemlig været op til virksomheden selv at tjekke, om den er solid og i orden.

Men tydeligvis var der noget galt, da 6.000 tons fiskeolie i nat fossede ud af en kollapset silo på Aabenraa havn.

Det blev bare ikke opdaget før kollapset - for siloen har været undtaget kommunalt tilsyn, siger miljøchef i Aabenraa Kommune Aase Østergaard.

"Fiskeolie i sig selv er jo ikke et farligt stof. Det kan ikke sprænge i luften, som benzin f.eks kan. Vi fører tilsyn med virksomheden, men der er ikke pligt til at godkende selve tanken," siger hun til DR Syd.

Heldigt tidspunkt

Fiskeolien fra den kollapsede silo skyllede ind over et beboelseskvarter med en meterhøj bølge, knækkede træer og smadrede flere biler. Ifølge politiets indsatsleder på stedet skete ulykken på et heldigt tidspunkt. Siloen kollapsede klokken et om natten, hvor der ikke opholdt sig mennesker på vejen eller i bilerne.

Den kollapsede silo ejes ifølge miljøchefen af Dansk Pelsdyr Foder med hovedsæde i Randers. Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra virksomheden.

Kilde: DR Syd

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.