Erhvervsledere roser SF
Flere af erhvervslivets topchefer roser SF's miljøudspil, mens regeringen møder hård kritik.
Regeringen forpasser chancen for at investere i miljøteknologi, der kan betale for danskernes velfærd i fremtiden. Så klar er kritikken af regeringen fra en af dansk erhvervslivs sværvægtere, koncernbestyrelsesformand i pumpevirksomheden Grundfos, Niels Due Jensen:
»Hvis Danmark kommer bagud på det miljøteknologiske område, så går vi glip af arbejdspladser og det indtjeningsgrundlag, der skal sikre vores fremtidige velfærd. Der er ikke plads til den tøven, som regeringen udviser,« siger Niels Due Jensen.
I stedet fremhæver han SF for en fremadrettet miljø- og erhvervspolitik:
»SF har fuldstændig skiftet stil erhvervspolitisk. Partiet har indset, at erhvervslivet skal tjene penge. Jeg finder en langt større entusiasme hos SF for at gøre noget ved problemerne end hos regeringen,« siger Niels Due Jensen.
Hedegaard afviser
Men miljøminister Connie Hedegaard (K) afviser kritikken.
Hun henviser til, at regeringen netop har afsat en pulje på 530 mio. kr. til investeringer i miljøteknologi i årene 2007-2009.
»Jeg kan godt forstå, at virksomheder gerne vil have åbnet mere for de statslige kasser, men jeg tror, at Niels Due Jensen glemmer, at der allerede er sat mange skibe i søen, og at der er flere på vej,« siger miljøministeren.