Organisation opgav hjælp til kirke-iranere
Modstand fra aktivister fik Dansk Flygtningehjælp til at opgive at rådgive asylansøgere i Stefanskirken.
Dansk Flygtningehjælp har torsdag forsøgt at komme ind i Stefanskirken på Nørrebro i København for at rådgive de sultestrejkende iranske asylansøgere, som netop nu opholder sig i kirken.
Men forsøget blev opgivet, da aktivister modsatte sig. Det fortæller Andreas Kamm, generalsekretær i Dansk Flygtningehjælp.
- Vi var inviteret derud af kirken, som skønnede, at det var en god idé at komme ud for at rådgive, siger han.
Rådgivningen kunne ifølge generalsekretæren ikke blive til noget, fordi aktivister fra gruppen Asylret, der bakker op om asylansøgerne, modsatte sig.
- Det kunne ikke gennemføres, fordi Asylret betingede, at de ville være til stede ved samtalerne - og de beskyldte en af vores jurister for at være spion for myndighederne, siger Andreas Kamm.
- Vi kan ikke byde medarbejdere at arbejde under de forhold, siger han.
Frygter at blive sendt til Iran
De 11 iranere, som er mellem 20 og 35 år, har opholdt sig i danske asylcentre i årevis og frygter at blive sendt tilbage til Iran. De har siden onsdag opholdt sig i Stefanskirken.
Målet med rådgivningen var ifølge Andreas Kamm at hjælpe iranerne til at forstå den situation, de står i - og oplyse asylansøgerne om de handlemuligheder, de har i det juridiske system.
- Dansk Flygtningehjælp har meget lang erfaring og indgående kendskab til asyllovgivningen. Derfor er det selvfølgelig også væsentligt, at asylansøgere får mulighed for at tale med os, siger han.
- Men de har selvfølgelig fortsat adgang til vores normale rådgivningscenter, hvor de meget gerne må komme, siger generalsekretæren.
Dansk Flygtningehjælp er en humanitær organisation, som blev stiftet i 1956. Lige siden har organisationen været en central aktør i integrationen og rådgivningen af flygtninge i Danmark.
Organisationen har ikke været en del af Flygtningenævnet siden 2002 og har dermed ingen formel indflydelse på tildeling af asyl i Danmark. Men asylansøgere har fortsat ret til rådgivning fra Dansk Flygtningehjælp.
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Asylret.