Efterretningstjeneste sletter i terrorarkiv

Forsvarets Efterretningstjeneste fjerner oplysninger om terrorrelaterede personer. DF forlanger en forklaring.

Mens diskussionen raser om Politiets Efterretningstjenestes (PET) sletning af arkivmateriale, er Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) i færd med at slette dele af sit arkiv. Det skriver Information.

Forsvarsminister Nick Hækkerup (S) oplyser til Folketingets forsvarsudvalg, at FE i forbindelse med efterretningstjenestens overgang til elektroniske arkiver er gået i gang med at destruere materiale fra perioden 2006 og frem til marts 2011.

- Stort set alle oplysningerne er relateret til terror, skriver Nick Hækkerup.

Der er tale om oplysninger om danske statsborgere og herboende udlændinge, som FE er kommet i besiddelse af i forbindelse med tjenestens efterretningsvirksomhed.

Forsvarsministeren understreger, at oplysningerne skal slettes, hvis opbevaringen "ikke længere kan begrundes med hensyn til varetagelsen af efterretningstjenestens opgaver".

DF ønsker forklaring

Alligevel undrer Dansk Folkepartis retspolitiske ordfører, Peter Skaarup, sig over timingen.

- Netop i den elektroniske tids­alder, hvor arkivalier ikke fylder noget, kan man undre sig over, at det skulle være nødvendigt at slette oplysningerne blot, fordi de netop har ligget i et papirarkiv.

- I denne tid, hvor der blandt andet er stor fokus på, hvad der skete under den kolde krig, skal man være forsigtig med de her sletninger, siger Peter Skaarup, som nu beder om en forklaring.

Enhedslistens retspolitiske ordfører, Pernille Skipper, understreger, at FE ikke skal gemme personfølsomme oplysninger, medmindre der er en grund til det:

- I PET's tilfælde har vi imidlertid været bekymret for, om sletningen af oplysningerne skyldtes frygt for, at den kommende undersøgelse skulle afsløre ulovlige registreringer.

- Men vi skal selvfølgelig være opmærksom på, at efterretningstjenesterne ikke sletter efter godtbefindende, siger Pernille Skipper til Information.

Ritzau

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.