Stort våbenfund fra kasernekup
Geværer og granatkastere, der blev stjålet ved dramatisk kasernerøveri, er nu fundet.
Politiets særlige bandeenhed "Task Force Øst" melder nu, at man tirsdag aften fandt frem til de sidste af de våben, der blev røvet fra Antvorskov Kaserne den 4. januar 2009.
Flere M95- og M96-geværer, syv pistoler af mærket Neuhausen og to granatkastere er nu i politiets varetægt.
"Der er ingen tvivl om, at de våben her er farlige i de forkerte hænder. De er jo designet til at slå mennesker ihjel. Derfor betragter vi det absolut også som en god fangst," siger vicepolitiinspektør Lisbeth Jessen fra "Task Force Øst" jp.dk.
Dramatisk kasernekup
Dog vil hun af hensyn til den kommende efterforskning af sagen ikke udtale sig om sagens detaljer.
Fundet er den tredje af sin slags siden kasernekuppet i 2009, hvor vi tre mænd brød ind og overmandede den vagthavende sergent og to konstabelelever i vagtstuen på Antvorskov Kaserne ved Slagelse.
Her bagbandt røverne soldaterne og truede dem med våben til at udlevere kasernens koder.
Slap væk med 200 våben
Dengang slap røverne væk med omkring 200 våben og våbendele som karabiner, geværer, pistoler og granatkastere, der blev kørt væk i en postbil til en garage på Gammel Køge Landevej.
Herfra blev våbnene spredt ud til blandt andet Frederiksberg og Brøndby-området, hvor politiet tidligere har fundet store lagre af militærvåben.
I Brøndby Strand fandt politiet blandt andet frem til omkring 100 af de manglende våben, og tre unge mænd mellem 27 og 28 år blev i juli 2010 dømt mellem 8-9 års fængsel for at planlægge det dramatiske kup - heriblandt en 28-årig sergent.
En 40-årig maler fra Smørum blev straffet med fire års fængsel for at have opbevaret våben fra kuppet.
De sidste våben er fundet
Politiets sidste store våbenfangst var i juli måned 2011, hvor man fandt 40 våben i en garage i Brøndbyvester.
Her blev fire mænd fra Brøndby anholdt og sigtet for groft hæleri og for at være i besiddelse af våbnene.
"Nu mangler vi ikke flere våben fra røveriet, så i Task Force Øst er vi meget tilfredse med aktionen. Beslaglæggelsen er sket som led i politiets særlige indsats på våbenområdet," fortæller vicepolitiinspektør Lisbeth Jessen.