Barnemorder accepterer livstidsdom
Morten Skipper Pedersen anker ikke en dom på livsvarigt fængsel for tredobbelt barnedrab til landsretten.
Barnemorderen Morten Skipper Pedersen accepterer nu sin livstidsdom. Det oplyser hans forsvarsadvokat, Charlotte Møller Larsen, til Ritzau. Dommen fik han ved Retten i Lyngby for to uger siden, da han blev dømt for at dræbe sine tre børn.
Adam på 2 år, Amanda på 8 og Alexander på 10 blev skudt i deres senge, mens de sov hos deres far i Birkerød natten til den 9. februar. Forinden havde faren givet dem sovemidlet Zopiclon Imovane.
Forbrydelsen var så grov, at byretsdommer Jette Christiansen og de to domsmænd, som flankerede hende under sagen, valgte at give lovens strengeste straf: fængsel på livstid.
- Vi har valgt ikke at anke dommen. De argumenter, vi havde for, at der skulle være formildende omstændigheder, tror vi ikke, at landsretten vil se anderledes på, end byretten gjorde, siger Charlotte Møller Larsen.
En endelig dom
Morten Skipper Pedersen havde ellers mulighed for at få vurderet sagen i Østre Landsret med henblik på at få en mildere straf, men det har han altså fravalgt.
Dermed er livstidsdommen endelig, og Morten Skipper Pedersen kan ifølge reglerne i straffeloven tidligst blive prøveløsladt i 2023.
Morten Skipper Pedersen forklarede under sagen, at han handlede i frustration over, at ekskonen Julie, der er børnenes mor, ikke længere ville være sammen med ham.
Retten mente dog ikke, at det kunne tillægges nogen formildende værdi. Tværtimod kaldte retten det for skærpende, at drabene var planlagt. Her henviste retsformanden blandt andet til, at børnene havde fået sovemedicin.
I en lignende sag valgte Østre Landsret tidligere i år at stadfæste en livstidsdom over Steen Lassen fra Greve, der blev dømt for at dræbe sin hustru og sine to døtre.