Barnemorder accepterer livstidsdom

Morten Skipper Pedersen anker ikke en dom på livsvarigt fængsel for tredobbelt barnedrab til landsretten.

Artiklens øverste billede
Morten Skipper Pedersen forklarede under sagen, at han handlede i frustration over, at ekskonen Julie, der er børnenes mor, ikke længere ville være sammen med ham. Arkivfoto: Casper Dalhoff

Barnemorderen Morten Skipper Pedersen accepterer nu sin livstidsdom. Det oplyser hans forsvarsadvokat, Charlotte Møller Larsen, til Ritzau. Dommen fik han ved Retten i Lyngby for to uger siden, da han blev dømt for at dræbe sine tre børn.

Adam på 2 år, Amanda på 8 og Alexander på 10 blev skudt i deres senge, mens de sov hos deres far i Birkerød natten til den 9. februar. Forinden havde faren givet dem sovemidlet Zopiclon Imovane.

Forbrydelsen var så grov, at byretsdommer Jette Christiansen og de to domsmænd, som flankerede hende under sagen, valgte at give lovens strengeste straf: fængsel på livstid.

- Vi har valgt ikke at anke dommen. De argumenter, vi havde for, at der skulle være formildende omstændigheder, tror vi ikke, at landsretten vil se anderledes på, end byretten gjorde, siger Charlotte Møller Larsen.

En endelig dom

Morten Skipper Pedersen havde ellers mulighed for at få vurderet sagen i Østre Landsret med henblik på at få en mildere straf, men det har han altså fravalgt.

Dermed er livstidsdommen endelig, og Morten Skipper Pedersen kan ifølge reglerne i straffeloven tidligst blive prøveløsladt i 2023.

Morten Skipper Pedersen forklarede under sagen, at han handlede i frustration over, at ekskonen Julie, der er børnenes mor, ikke længere ville være sammen med ham.

Retten mente dog ikke, at det kunne tillægges nogen formildende værdi. Tværtimod kaldte retten det for skærpende, at drabene var planlagt. Her henviste retsformanden blandt andet til, at børnene havde fået sovemedicin.

I en lignende sag valgte Østre Landsret tidligere i år at stadfæste en livstidsdom over Steen Lassen fra Greve, der blev dømt for at dræbe sin hustru og sine to døtre.

Ritzau

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.