Danmark indhylles igen i tæt tåge

For anden nat i træk advarer DMI om tæt tåge - denne gang over hele landet.

Danmarks Meteoroligske Institut (DMI) advarer søndag eftermiddag om, at tæt tåge kan ramme landet i aften og i nat.

Ifølge DMIs varsel er hele landet i modsætning til den foregående nat, hvor Nordjylland og hovedstadsområdet slap nådigt, i risikozonen.

Tågen kan give sigtbarhed på under 100 meter og skabe problemer for bilister på vejene.

Lørdag advarede DMI om tåge med sigtbarhed omkring 100 meter, så nattens tåge kan altså blive en smule kraftigere.

Morgentrafikken mandag morgen kan også blive påvirket, da der vil gå et stykke tid af mandagen, før tågen letter.

Tåge hele søndagen

Også TV2 Vejrcenter advarer mod tågen natten til mandag og mandag morgen.

"Den fugtige luft, som endnu ligger over landet, ventes at give anledning til tæt tåge flere steder i landet med sigtbarheder under 100 meter. Allerede natten til søndag oplevede man tæt tåge mange steder, og nogle steder lettede tågen aldrig i løbet af søndagen," siger Danny Høgsholt fra TV2 Vejrcenter.

Tågen har i denne omgang endnu ikke givet anledning til større ulykker i Danmark, men i Tyskland blev adskillige mennesker dræbt lørdag, da 52 biler stødte sammen på grund af tåge.

Få gode råd til, hvordan man skal køre bil i tåge her (eksternt link).

null

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.