Frem med lufferne - nu fryser det
Det bliver koldt de næste par nætter, og der er risiko for glatte veje i nogle dele af landet.
Man skal huske huen, hvis man skal ud og gå tur i aften. Der bliver temperaturer under nulpunktet og helt ned til tre graders frost.
"Det er især sidst på aftenen og først på natten, at det kan blive rigtig koldt. Og her er der risiko for rimglatte veje," siger vagthavende ved DMI, Bill Vejdegren.
Han opfordrer bilister til at udvise forsigtighed og køre fornuftigt.
"Der kommer ikke rigtig noget nedbør, så hvis man ellers kører med hovedet på halsen og ikke under armen, skulle alt være i orden," siger han.
Lunere ved kysterne
Ved kysterne bliver det ikke helt så koldt som inde i landet, og i løbet af natten vil temperaturen formentlig stige igen, når der trækker flere skyer ind over landet.
Natten til mandag kommer der igen frostgrader på programmet.
"Hvor koldt der bliver, afhænger af skyerne, men vi kommer til at ligge i det leje de næste par nætter," siger han.
FØLG DIT LOKALE VEJR HER