• Opdateret 11/11/2011 kl. 11:59

Esbjerg-forsvarer kræver frifindelse

Forsvarer for pædofili-taltalt i Esbjerg vil ikke have sin sag sammenlignet med Tønder-sagen.

Artiklens øverste billede

Den 41-årige mand i Esbjerg-sagen kræves idømt omkring otte års fængsel for at have misbrugt ni piger og en dreng gennem over 20 år.

Det forlangte anklageren, statsadvokatassessor Linda Saugmann Christensen, i sin procedure i domsmandsretten fredag i den omfattende pædofilisag.

Forsvareren Verner Holm sagde omvendt, at manden højest skal idømmes fem års fængsel.

Han hæftede sig ved, at mandens overgreb mod datteren var enkeltstående og alene kan give to et halvt års fængsel.

Esbjergsagen adskiller sig fra andre sædelighedssager ved, at der er så mange ofre.

- Vi står over for en sag, hvor retten skal afgøre, om den skal tro på den tiltalte, eller den skal tro på de mange ofre. Der er jo ingen vidner til overgrebene og ingen tekniske beviser, sagde anklageren.

- Det handler ganske enkelt om, hvilke forklaringer man kan sætte lid til.

Forsvarer: Ikke nogen Tønder-sag

Kravet om fængsel til den pædofilitiltalte bør ligge i den øvre ende, sagde anklageren og henviste til Tønder-sagen.

Her blev en far idømt 10 års fængsel for at have misbrugt sin egen datter og ladet mange andre mænd misbruge pigen.

- Men det er ikke fair at sammenligne med Tøndersagen, sagde forsvareren.

Anklageren sagde, at specielt de mange mindreårige pigers forklaringer har været meget troværdige i de tilsammen 11 timers videoafhøringer, der har været afspillet for lukkede døre i retten i Esbjerg.

Anklager: Det kan ikke opdigtes

- Det, vi har fået beskrevet om de meget specielle seksuelle overgreb, kan pigerne ikke have opdigtet, sagde anklageren.

Forsvareren Verner Holm kræver frifindelse i alle forhold.

De første overgreb foregik efter anklagen på Sjælland og siden på Lolland. De seneste mange overgreb skulle være sket i blandt andet Svømmestadion Danmark i Esbjerg.

Manden er også tiltalt for at have misbrugt sig egen datter groft, mens de boede i Hvidovre. Pigen var dengang kun seks til otte år.

Dommen ventes afsagt mandag den 21. november

Ritzau

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.