To anholdt for at sælge våben til rockere
Politiets bandeenhed har anholdt to mænd i Greve-området.
Politiets særlige bandeenhed, Task Force Øst, har i Greve-området anholdt to midaldrende mænd. Den ene sigtes for i flere tilfælde at have leveret våben til rocker- og bandemiljøet.
Det oplyser efterforskningsleder Lisbeth Jessen, Task Force Øst.
- Vi har anholdt en mand, der var i besiddelse af to pistoler, som han havde til hensigt at overdrage til den anden, siger Lisbeth Jessen.
Manden med de to pistoler er 53 år og fra Haslev, mens ham, der skulle have pistolerne, er en 54-årig mand fra Greve.
Der er tale om en sag, som politiet har efterforsket i længere tid, og den 54-årige er sigtet for i flere tilfælde at have solgt våben til rocker- og bandemiljøet.
De to mænd vil fredag blive fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Roskilde, hvor politiet vil kræve dem varetægtsfængslet.