Politiet er klar til BZ-aktivister

Politiet er klar, men regner med, at BZ'ere vil overholde loven under aktion.

Artiklens øverste billede

Ifølge Facebook-siden "BZ Søminen" agter mindst 1.400 aktivister at deltage i den omdiskuterede besættelse af Søminedepotet på Christianshavn.

Besættelsen finder sted kl. 14 i eftermiddag, og politiet har forberedt sig grundigt på begivenheden.

"Vi har afsat en passende styrke, og vi har ført en dialog med arrangørerne. Så vi håber selvfølgelig, at vi kan undgå uroligheder derude," siger vagthavende hos Københavns Politi til jp.dk.

Falsk mail og trusler

Aktivisterne håber, at de med besættelsen kan få et nyt ungdomshus.

Men tidligere har besættelser af bl.a. Ungdomshuset og Christiania ført til stor ballade, og allerede på forhånd har der været kontroverser mellem aktivisterne og Søminedepotets ejer, Mogens de Linde.

I går sendte aktivisterne en falsk pressemeddelelse ud i hans navn, hvor der stod, at han havde givet de unge aktivister lov til at opholde sig på grunden. Den falske pressemeddelse var desuden underskrevet i Mogens de Lindes navn.

Han siger til jp.dk, at hele balladen kunne være undgået. For aktivisterne måtte gerne låne ejendommen, hvis bare de havde spurgt pænt. Men det har de ikke, siger han.

"Aktivisterne har ikke engang spurgt. Og torsdag, da mine håndværkere og jeg var ude på grunden, kastede de flasker efter os, og vi blev truet. Det er ikke værdigt," siger Mogens de Linde.

Politiet holder pressemøde

På forhånd tør politiet ikke at spå om, hvorvidt den planlagte besættelse af grunden på Christianshavn vil skabe uroligheder.

"Som udgangspunkt regner vi med, at de overholder loven. Vi vil ikke mistænkeliggøre nogen på forhånd," siger vagthavende.

Men hvis aktivisterne træder ind på grunden, vil de blive anholdt og sigtet for krænkelse af husfreden, tilføjer han.

Klokken 13 vil Københavns Politi holde en kort pressebriefing, og jp.dk følger begivenhederne løbende.

null

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.