10-årig er ikke den eneste antastede

Onsdag blev en 10-årig pige bortført. Politiet beretter nu om flere lignende tilfælde i Nordjylland.

Artiklens øverste billede
En 10-årig pige oplevede onsdag et sandt mareridt, da hun på vej hjem fra Hjortdal Skole blev bortført af en mand i en bil. Efter måske et kvarters køretur satte manden hende af på Nr. Torupvej seks km fra pigens hjem i Hjortdal nær Fjerritslev. Kort: Googlemaps

Nordjyllands Politi ser med stor alvor på sagen om den 10-årige pige, der onsdag blev bortført af en endnu uidentificeret mand.

"Vi kan ikke vide, hvad det handlede om, da han tvang hende ind i bilen, men et godt bud er, at han ikke havde reelle hensigter, og derfor tager vi sagen meget alvorligt, da vores børn jo naturligvis gerne skulle kunne gå i fred," siger Lars Nørskov, politikommissær hos Nordjyllands Politi til TV2 Nord.

Det er tilsyneladende anden gang inden for to uger, at en fremmed mand antaster skolebørn.

Lokkede to drenge

For blot to uger siden forsøgte en ukendt mand at lokke to mindre drenge fra Sæbygaardskolen i Sæby ind i en bil.

Drengene afslog imidlertid tilbuddet og fortalte efterfølgende deres forældre om episoden.

"Det er klart, at vi nu er gået i gang med at undersøge fortilfælde - og om der er noget, vi kan sammenligne og kæde sammen," siger Lars Nørskov.

Forældrene på Sæbygaardskolen er nu blevet opfordret til at lære deres børn, at man ikke må gå med fremmede.

Mangler spor

Torsdag aften har Nordjyllands Politi stadig ingen afgørende spor af den ukendte mand, der bortførte den 10-årige pige.

Politiet vil derfor gerne høre fra folk, der har set noget mistænkeligt i området onsdag eftermiddag. Politiet kan kontaktes på telefon 114.

Manden beskrives som cirka 40 år, 180 centimeter høj, dansk, solbrændt og med mørkt, krøllet skæg om munden og hagen.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.