Klimamøde ender med små fremskridt

Trods masser af drama på sidstedagen har de sidste to ugers klimamøde i Bonn leveret beskedne fremskridt.

Artiklens øverste billede

Sent fredag eftermiddag kunne formanden for det ene af de to forhandlingsspor ånde lettet op og konstatere, at de 185 lande har accepteret at forhandle videre ud fra et kompromisudkast til en ny global klimaaftale.

Teksten blev ellers i timevis gennemheglet af både ulande og industrilande. Men alene det, at forslaget ikke er forkastet, kan betegnes som en lille sejr.

Udkastet indeholder elementer fra den såkaldte Københavns-erklæring (Copenhagen Accord).

Det fastslår, at det globale CO2-udslip i 2050 skal være mellem 50 og 85 procent mindre end i 1990, og at de rige lande skal skære med 80-95 procent. CO2-kurven skal knække senest i 2020.

Klimachef: Mål kan ikke nåes

Målet er, at Jorden ikke må blive mere end 1,5-2 grader varmere end før industrialiseringen. Den målsætning kan imidlertid umuligt nås med industrilandenes nuværende løfter om CO2-reduktioner, fastslår FN's afgående klimachef, Yvo de Boer.

- Der skal mere ambitiøse udspil til fra industrilandene, og målrettet handling kan ikke udsættes længere, fastslår Yvo de Boer.

Den omstridte tekst skal nu diskuteres på to ugelange møder i henholdsvis august og oktober inden FN's næste ministerkonference, COP16 i Cancún i Mexico til december.

Mens forhandlingsspor nummer ét for samtlige lande nu er lukket for denne gang, fortsætter den del af mødet, der omfatter landene bag Kyoto-aftalen, fredag aften.

Her er USA ikke med. Japan og Rusland har krævet afklaring af visse punkter, og det er ved 18.30-tiden uvist, hvor længe mødet går over tiden.

Ritzau

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.