Se regentparrets travle program på Samsø

Dronning Margrethe og Prins Henrik blev vel modtaget på Samsø tirsdag morgen. De har en lang dag foran sig.

Artiklens øverste billede
Dronning Margrethe var i tirsdag formiddag på vej gennem Ballen på Samsø i selskab med borgmester Jørn C. Nissen. Foto: Ole Lind

Dronning Margrethe og Prins Henrik er på sommertogt rundt i Danmark. Tirsdag klokken 10.00 ankom regentparret til Kolby Kås Havn med Kongeskibet Dannebrog

Sidst regentparret besøgte øen var for 14 år siden, og beboerne på Samsø har strikket et travlt program sammen, så de prominente gæster kan få suget alle øens indtryk til sig.

Herunder kan du se, hvad Dronning Margrethe og Prins Henrik oplever på et ganske almindeligt besøg i Danmark:

Kl. 10.00

Kongeskibet Dannebrog ankommer til Kolby Kås Havn.

Officiel modtagelse af Regentparret på Rådhuset.

Kl. 10.30

Tale ved borgmester Jørn C. Nissen.

Kommunens gaver til regentparret overrækkes.

Derefter går turen mod Energiakademiet i Ballen.

Kl. 11.15

Regentparret ankommer til Energiakademiet i Ballen. Modtages af leder Søren Hermansen.

Rundvisning på akademiet, der formidler den viden, Samsø har fået fra arbejdet med øens VEØ-projekter fra vindmøller og halmbaseret fjernvarme til rapstraktorer og solfangere.

Kl. 11.30

Regentparret er taget videre til Købmandsgården. Modtages af ejer Morten Rasmussen Fangel og fru Vibeke Fangel.

Rundvisning i Den Gamle Butik, Smagen af Øen, og præsentation af Samsøs specialiteter og delikatesser. Orientering om stedets øvrige aktiviteter og historie. Købmandsgården er fra midten af 1800-tallet og en af landets bedst bevarede.

Frokost Kl. 12.05

Regentparret ankommer til kommunalbestyrelsens officielle frokost på Ballen Badehotel. Derefter deler Dronning Margrethe og Prins Henrik sig.

Dronningens program:

Kl. 13.50

Dronningen ankommer til Plejecenteret Kildemosen i Tranebjerg.

Besøg i et af fælleshusene, hvor en beboer byder indenfor i sin lejlighed. Plejecenteret, der er et år gammelt og Samsøs eneste, består af 45 lejligheder fordelt på ni fælleshuse.

Kl. 14.20

Dronningen ankommer til Exam Vision ApS. Modtages af direktør Jørn Rønvig.

Rundvisning i virksomheden, der producerer lupbriller og pandelys til læger og tandlæger.

Kl. 14.45

Dronningen ankommer til Samsø Efterskole. Modtages af forstander Lasse Ovesen.

Rundvisning på skolen, der har 156 elever i alderen 14-17 år fra hele landet. Udover almindelige skolefag byder skolen især på idræts- og friluftsaktiviteter.

Kl. 15.30

Dronningen ankommer til et keramikerværksted og modtages af keramiker Sigrid Hovmand.

Prinsgemalens program:

Kl. 13.50

Prinsgemalen ankommer til Samsø Golfbane. Modtages af formand for Samsø Golfklub Karl Johan Tønner Hansen.

Han skal overvære professionelle golfspillere på golfbanen.

Kl. 14.30

Prinsgemalen ankommer til Samsø Redningsstation. Modtages af stationsleder Søren Peter Kjeldahl.

Præsentation af Samsø Redningskorps og rundvisning på den privatejede redningsstation, der er opført i 2009.

Kl. 14.55

Prinsgemalen ankommer til Samsø Grønt. Modtages af bestyrelsesformand Jørgen C. Jensen og direktør Hans Jørgen Buur.

Rundvisning på virksomheden og præsentation af de nye Samsø kartofler.

Kl. 15.30

Prinsgemalen ankommer til Falkecenter Samsø. Modtages af ejer Flemming Salomonsen.

Fremvisning af Falkecentret og mulighed for at se rovfuglene flyve. Centret, der åbnede i 2009, har en udstilling samt en avls- og reproduktionsafdeling.

Kl. 16.00 samles Dronning Margrethe og Prins Henrik igen.

Dronningen og Prinsgemalen ankommer til den arkæologiske udgravning ved Bisgaard. Modtages af godsejer, hofjægermester Anders Danneskiold Lassen og museumsinspektør Lis Nymark, Økomuseum Samsø.

Orientering om udgravningen af voldstedet. I slutningen af middelalderen tilhørte Bisgaard Århus-bispen. Borgen stammer muligvis fra tiden, hvor hele øen var kongelig ejendom.

Borgmesteren takker Regentparret for besøget.

Reception på Kongeskibet Dannebrog.

Kl. 19.30

Regentparret afholder reception for indbudte gæster på Kongeskibet Dannebrog, Kolby Kås Havn.

Kl. 22.00

Kongeskibet Dannebrog sejler fra Kolby Kås Havn.

Der vil være fyrværkeri ved afsejlingen.

Turen går nu til Femø, hvor endnu en travl dag venter.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.