DSB forhandler om alternativ til IC4-tog
Efter flere års forsinkelse er DSB's tålmodighed ved at være brugt op med den italienske leverandør Ansaldobreda, der skal stå for leveringen af 83 IC4-togsæt. Nu har DSB indledt forhandlinger om at leje andre tog fra Tyskland, skriver Berlingske Tidende lørdag.
Den store tyske jernbaneoperatør Deutsche Bahn oplyser, at selskabet forhandler med DSB om leje af 19 IC-tog, som Deutsche Bahn har fået i overskud efter det netop overståede VM i fodbold.
Hvis DSB lejer de 19 tog, vil det dog kun løse en del af selskabets problem. DSB har over for transportministeren forpligtet sig til at levere mere togkørsel med IC4-togene. Ifølge leveringsplanen for dem skulle der være leveret mindst 76 IC4-togsæt med udgangen af 2005.
/ritzau/