Fortsæt til indhold
Indland

Grønland: Flodbølgeramte borgere frarådes at flytte hjem til to bygder

Kommunen er i gang med at planlægge, hvor de berørte personer midlertidigt skal bo de kommende år, lyder det fra borgmesteren.

Borgerne fra de to grønlandske bygder Nuugaatsiaq og Illorsuit frarådes »på det kraftigste« at vende tilbage til deres huse, skriver det grønlandske medie KNR.

De to bygder blev ligesom en række andre i det vestlige Grønland ramt af en flødbølge den 17. juni, som blev skabt af et stenskred.

Mens borgerne i seks andre bygder efter kort tid kunne vende tilbage til deres huse, er det fortsat for farligt for borgerne i Nuugaatsiaq og Illorsuit at vende hjem, da undersøgelser har vist, at nye skred kan indtræffe når som helst, da bjergene i området fortsat er ustabile.

I en vurdering, som bl.a. Beredskabskommissionen har udarbejdet, lyder det værste scenarie, at 18 huse, der ligger i farezonen i Illorsuit, samt det meste af Nuugaatsiaq er i fare, hvis et nyt, stort skred opstår.

Der vil ifølge vurderingen være alt for kort tid til at evakuere borgerne, hvis nye flodbølger skulle opstå.

Med et velfungerende varslingssystem vil det tage fem minutter at varsle bygderne, hvilket giver Nuugaatsiaq tre minutter til at evakuere og Illorsuit syv minutter, lyder det i vurderingen.

Begge bygder hører under kommunen Qaasuitsup, som i øjeblikket er ved at sørge for at få borgerne genhuset.

»Vi er i gang med at planlægge, hvor de kan bo midlertidigt de kommende år. Og siden man ikke ved, hvornår de kan vende hjem til deres bygd, skal deres ønsker om, hvor de i fremtiden vil bo, høres, og det skal vi arbejde med,« siger borgmesteren i Qaasuitsup, Ole Dorph, til KNR.

I og med at kommunen har valgt at lægge sig op af vurderingen fra Beredskabskommissionen og fraråde de berørte borgerne at vende tilbage til deres hjem, betyder det også, at den kommunale service som f.eks. skoler og lignende ikke vil blive genopbygget, selvom nogle skulle vælge på eget ansvar at flytte tilbage, påpeger borgmesteren.